Konflikt na Ukrajine je možné vyriešiť iba odstránením prvotných príčin. V spoločnom vyhlásení sa na tom dnes podľa Kremľa zhodli ruský prezident Vladimir Putin a čínsky prezident Si Ťin-pching, napísala agentúra Reuters. Spoločný dokument tiež uvádza, že Moskva s Pekingom posilní vojenskú spoluprácu a že obe krajiny budú bok po boku čeliť Spojeným štátom, ktoré sa snažia Rusko aj Čínu zadržať.
Vojnu na Ukrajine, ktorá je najväčším ozbrojeným konfliktom v Európe od konca druhej svetovej vojny, rozpútalo Rusko vo februári 2022, keď ruskí vojaci na Putinov rozkaz začali inváziu. Čína sa stavia do úlohy neutrálnej strany, západné krajiny ale upozorňujú, že úzke vzťahy medzi Pekingom a Moskvou pre Rusko znamenajú dôležitú ekonomickú a diplomatickú podporu.
Spojené štáty sa v posledných týždňoch snažia medzi Ruskom a brániacou sa Ukrajinou sprostredkovať prímerie a mierovú dohodu. Kyjev opakovane súhlasil s bezpodmienečným prímerím, Moskva sa zatiaľ jasne nevyjadrila. Rusko opakovane uvádza, že myšlienku mierového riešenia podporuje, ale že je potrebné riešiť aj to, čo označuje za takzvané prvotné príčiny.
Ich popis Moskva mení. Keď Putin v televíznom prejave oznámil začiatok invázie, ktorú Moskva nazýva špeciálnou vojenskou operáciou, hovoril o tom, že Rusko chce dosiahnuť bližšie nevysvetlenú demilitarizáciu a denacifikáciu Ukrajiny. Upozorňoval tiež na nespresnené vojenské riziká, ktoré mala susedná Ukrajina pre jadrovú mocnosť predstavovať.
Spoločné vyhlásenie prezidentov Číny a Ruska tiež spomína americké snahy brániť mocenskému vzostupu oboch krajín a záväzok Pekingu a Moskvy týmto americkým krokom spoločne čeliť.
Dokument kritizuje aj vojenskú obrannú alianciu AKUS medzi Austráliou, Britániou a USA. Podľa Putina a čínskeho prezidenta tento zväzok prispieva k regionálnym závodom v zbrojení. Vo vyhlásení uviedli, že považujú zrýchlené nákupy rakiet dlhého doletu spojencami jadrových mocností v rámci vojenských aliancií za provokatívne.
Putin a Si ďalej vyzvali ostatné krajiny, aby zanechali vojenského a sankčného tlaku na Severnú Kóreu. KĽDR je spojencom Moskvy aj Pekingu. Rusko navyše počas invázie na Ukrajinu využíva zbrojné dodávky zo Severnej Kórey a severokórejskí vojaci pomáhali ruským silám vytlačiť ukrajinské jednotky z ruskej Kurskej oblasti.
Vyhlásenie obsahuje aj opakovaný ruský záväzok dodržiavať politiku jednej Číny. Princíp jednej Číny vníma Peking ako jediného zástupcu Číny. Moskva v dokumente uznáva, že Taiwan je neoddeliteľnou súčasťou Číny. Peking považuje Taiwan za svoju vzbúrenú provinciu a hrozí vojenským zásahom, ak by sa ostrov rozhodol vyhlásiť nezávislosť.
Siova návšteva Ruska potrvá do 10. mája. Jedným z vrcholov cesty bude účasť na vojenskej prehliadke 9. mája na Červenom námestí pri príležitosti 80. výročia konca druhej svetovej vojny v Európe. Putin vopred označil čínskeho prezidenta za hlavného hosťa slávností, na ktorých sa chce okrem iného zúčastniť slovenský premiér Robert Fico.