Americký prezident Donald Trump. FOTO: Reuters
StoryEditor

Trump tvrdí, že India a Pakistan sa dohodli na okamžitom prímerí

10.05.2025, 14:54
Autor:
ČTKČTK

Americký prezident povedal, že rokovania medzi oboma jadrovými mocnosťami sprostredkovali Spojené štáty.

India a Pakistan sa dohodli na úplnom a okamžitom prímerí, oznámil dnes americký prezident Donald Trump na svojej sociálnej sieti Truth Social. Dodal, že rokovania medzi oboma jadrovými mocnosťami sprostredkovali Spojené štáty.

Pokoj zbraní potvrdil aj pakistanský premiér Išak Dar na sieti X.

Obojstranné prímerie

Dillí a Islamábád si od stredy vymenili množstvo vojenských úderov, hlavne okolo faktických hraníc v Kašmíre. Tam v apríli teroristi zaútočili na prevažne indických turistov, India z útoku obvinila Pakistan.

image

Americký minister Rubio vyzval Indiu a Pakistan na obnovenie komunikácie a zmiernenie napätia

"Po dlhej noci rozhovorov, ktoré sprostredkovali Spojené štáty, môžem s potešením oznámiť, že India a Pakistan sa dohodli na úplnom a okamžitom prímerí. Gratulujem obom krajinám k použitiu zdravého rozumu a veľkej inteligencie," uviedol Trump.

Podľa pakistanského ministra Dara jeho krajina vždy usilovala o mier a bezpečnosť v regióne, čo ale nemôže ísť na úkor jej suverenity.

Hoci India zatiaľ nevydala žiadne oficiálne vyjadrenie, potvrdzujú obojstranné prímerie viaceré zdroje. "Práve sme dostali informáciu, že obe dve strany sa dohodli na okamžitom prímerí, ktoré začalo platiť pred 15 minútami," povedal pre Rádiožurnál o 13.45 hod. český veľvyslanec v Pakistane Ladislav Steinhübel.

image

Pakistan údajne znovu zaútočil na sporný región Kašmír. India hlási päť mŕtvych

Zahynuli desiatky ľudí

V reakcii na aprílový teroristický útok na turistov v spornom území zaútočila India tento týždeň na niekoľko miest v pakistanskej časti Kašmíru, čo odôvodnila zásahom proti teroristickým skupinám. 

Pri úderoch a následnom vzájomnom ostreľovaní doteraz zahynuli desiatky ľudí. Údery si obe strany vymenili tiež v posledných hodinách.

Kašmír je rozdelený medzi Indiu a Pakistan od roku 1947, keď s ich vznikom skončila britská nadvláda na subkontinente. Obe krajiny už zviedli vojny o ovládnutie celého tohto himalájskeho územia, ktoré si nárokujú. 

Súčasná situácia bola považovaná za najhoršie vystupňovanie násilia medzi oboma jadrovými mocnosťami za posledných zhruba 20 rokov.

01 - Modified: 2025-05-19 22:36:50 - Feat.: - Title: Hrozí luxusu z Bratislavy sťahovanie za americkým zákazníkom? Japonci tlaku Trumpa podľahli, ďalší váhajú 02 - Modified: 2025-05-19 22:21:09 - Feat.: - Title: Najvyšší súd povolil Trumpovej vláde zrušiť ochranu Venezuelčanov pred deportáciou 03 - Modified: 2025-05-19 22:18:32 - Feat.: - Title: Európski lídri a Trump si sľúbili koordinovať rokovania Ukrajiny a Ruska 04 - Modified: 2025-05-19 21:43:21 - Feat.: - Title: Zelenskyj odmietol stiahnuť ukrajinské vojská ako požadovalo Rusko. Je to ústavná povinnosť vojakov, tvrdí 05 - Modified: 2025-05-19 19:33:06 - Feat.: - Title: Zelenskyj vyzval Trumpa na sprísnenie sankcií, ak Putin nepristúpi na prímerie, píše AFP
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
20. máj 2025 05:38