Kyjev je pripravený rokovať s Moskvou a očakáva, že Rusko potvrdí tridsaťdňové prímerie, napísal na sieti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Pokoj zbraní, ktorý by mal začať platiť od pondelka, navrhol v sobotu Kyjev spoločne s veľkými európskymi krajinami.
Moskva vzápätí navrhla priame rokovania medzi ruskými a ukrajinskými predstaviteľmi v Istanbule. Obe krajiny spolu bojujú od februára 2022, keď ruská armáda zaútočila na Ukrajinu.
Podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského je pozitívnym znakom, že Rusi „konečne začali zvažovať ukončenie vojny“. Zelenskyj to napísal na platforme X po tom, čo ruský prezident v noci na nedeľu navrhol priame rokovania Moskvy s Kyjevom na 15. mája v tureckom Istanbule.
„Celý svet na to čakal už veľmi dlho. A úplne prvým krokom k skutočnému ukončeniu akejkoľvek vojny je prímerie,“ napísal Zelenskyj.
„Nemá zmysel pokračovať v zabíjaní už ani jediný deň. Očakávame, že Rusko potvrdí prímerie – úplné, trvalé a spoľahlivé – od zajtra, 12. mája, a Ukrajina je pripravená sa s ním stretnúť,“ dodal ukrajinský prezident.
Zelenskyj sa v sobotu v Kyjeve s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, nemeckým kancelárom Friedrichom Merzom, britským premiérom Keirom Starmerom a poľským premiérom Donaldom Tuskom zhodli na ponuke prímeria v bojoch na Ukrajine, ktoré má bez predbežných podmienok začať platiť od pondelka 12. mája a trvať prinajmenšom 30 dní. Európa aj Spojené štáty podľa nich skoordinujú nové rozsiahle sankcie proti Rusku, ak Putin prímerie odmietne.
Putin na to reagoval tak, že v noci na nedeľu navrhol uskutočnenie priamych rokovaní s Ukrajinou bez akýchkoľvek podmienok 15. mája v Istanbule. Podľa Putina by mali tieto rokovania nadviazať na bod, kde boli v roku 2022 po začiatku vojny zastavené.
Sobotný návrh podporil aj americký prezident Donald Trump. USA tiež boli prvé, ktoré s takýmto návrhom prišli.
Putin však zatiaľ pokoj zbraní nepotvrdil. Namiesto toho navrhol stretnutie Ruska a Ukrajiny v Istanbule. Toto stretnutie by podľa jeho poradcu Jurija Ušakova zohľadnilo súčasný stav na bojisku aj rokovaní z roku 2022.
Rusko vtedy v chystanej dohode z Istanbulu požadovalo, aby sa Ukrajina zaviazala k neutralite, zriekla sa vstupu do NATO, obmedzila veľkosť svojich ozbrojených síl a udelila východnej Ukrajine zvláštny status. Prezident Zelenskyj dal najavo, že je proti takým záväzkom.