Britský premiér Keir Starmer dnes sľúbil, že v nasledujúcich štyroch rokoch výrazne zníži imigráciu do Británie, a oznámil súbor nových opatrení sprísňujúcich pravidlá prisťahovalectva do krajiny. Zahraničných pracovníkov napríklad nebudú môcť najímať opatrovateľské služby a britské občianstvo dostanú cudzinci žijúci v Británii až po desiatich rokoch. Píšu o tom britské médiá.
Starmer na tlačovej konferencii varoval, že ak sa Británii nepodarí zachovať sociálnu súdružnosť, hrozí, že sa stane "ostrovom cudzincov". V rozsiahlom súbore imigračných reforiem vláda uviedla, že zvýši požiadavky na prisťahovalcov, pokiaľ ide o znalosť jazyka, sťaží im pobyt v krajine a zabráni spoločnostiam vrátane opatrovateľských domov, aby naberali pracovníkov zo zahraničia.
Britské občianstvo potom bude udelené len tým imigrantom, ktorí na ostrovoch žijú desať rokov a nie päť, ako tomu je doteraz. Víza pre kvalifikovaných pracovníkov budú potom obmedzené na žiadateľov s vysokoškolským vzdelaním.
"Nenechajte sa mýliť, tento plán znamená, že migrácia klesne. To je sľub," povedal Starmer novinárom v Downing Street. "Ak budeme musieť podniknúť ďalšie kroky, potom si zapamätajte moje slová: Urobíme to," dodal.
Odmietol tiež obavy podnikateľov, že prísnejšie imigračné pravidlá poškodia britskú ekonomiku. Podľa Starmera rast v posledných rokoch stagnoval, zatiaľ čo prisťahovalcov významne pribudlo.
"Teória, že vyššia migrácia nevyhnutne vedie k vyššiemu rastu, bola otestovaná v posledných štyroch rokoch. Nie sú pre to dôkazy, "uviedol Starmer.
Práve prisťahovalectvo bolo kľúčovým faktorom referenda o odchode Británie z Európskej únie v roku 2016. Čísla novoprichádzajúcich však po brexite dosiahli rekordy a posilnili protiimigračnú stranu Reforiem UK Nigela Farage, ktorá nedávno zvíťazila v miestnych voľbách.
Kritici Starmerovi vyčítajú, že terajšou rétorikou podporuje britskú krajnú pravicu a imituje jej strašenie migrantmi.