Na domovskej základni 52. výsadkového práporu Síl pre špeciálne operácie Ozbrojených síl Slovenskej republiky v obci Jamník (okres Liptovský Mikuláš) sa v utorok 13. mája 2025 uskutočnil slávnostný nástup - rozlúčka s vojakmi, ktorí odchádzajú plniť úlohy do medzinárodnej vojenskej operácie NATO KFOR v Kosove. FOTO: TASR/OS SR
StoryEditor

Na veliteľstve mierovej misie NATO v Prištine vztýčili po 15 rokoch vlajku Slovenska

14.05.2025, 21:22
Autor:
TASRTASR

Návrat Slovenska do KFOR avizovali predstavitelia slovenskej vlády ešte koncom minulého roka. Slovenskí vojaci v misii pôsobili od roku 1999 do roku 2010.

Slovensko sa po takmer 15 rokoch oficiálne stalo 33. krajinou, ktorej vojaci sa zapájajú do mierovej misie vedenej NATO v Kosove. Pri tejto príležitosti sa na veliteľstve KFOR v Prištine konala ceremónia vztýčenia vlajky, na ktorej bolo Slovensko prijaté medzi krajiny zúčastňujúce sa na misii. Informovala o tom agentúra KosovaPress.

Návrat Slovenska do KFOR avizovali predstavitelia slovenskej vlády ešte koncom minulého roka. Slovenskí vojaci v misii pôsobili od roku 1999 do roku 2010. Celkovo sa v rámci nej vystriedalo 2004 príslušníkov Ozbrojených síl.

image

Slovenskí vojaci sa po 15 rokoch vracajú do Kosova v rámci misie NATO

Hovorca Síl pre špeciálne operácie OS SR Mário Pažický tento týždeň oznámil, že ozbrojené sily aktuálne prispievajú do KFOR nasadením 42 profesionálnych vojakov, pričom 39 z nich sú príslušníci Síl pre špeciálne operácie.

KFOR v súčasnosti pozostáva z viac ako 4700 vojakov z 33 krajín. Šesť z týchto štátov vrátane Francúzska, Portugalska, Belgicka, Luxemburska a Holandska sa k misii pripojilo v poslednom roku a pol.

Národná rada v marci schválila návrh ministerstva obrany, podľa ktorého by do KFOR mohlo ísť až 150 vojakov OS SR a viac ako 80 kusov techniky. Pôsobenie nasadených príslušníkov v oblasti západného Balkánu bude trvať šesť mesiacov, no dĺžka mandátu je podľa návrhu stanovená až do ukončenia operácie KFOR.

image

Rutte vyzval Kosovo a Srbsko na normalizáciu vzťahov. Nájdite trvalý mier, odkazuje z Prištiny

Súčasný veliteľ KFOR generálmajor Major Enrico Barduani vyzdvihol príchod slovenských vojakov ako ďalší „hmatateľný dôkaz pevného záväzku NATO k udržateľnej bezpečnosti v Kosove a regionálnej stabilite“, napísala agentúra KosovaPress.

Kosovo v roku 2008 jednostranne vyhlásilo nezávislosť od Srbska, dovtedy malo štatút autonómnej oblasti. Vláda v Belehrade to odmieta uznať a považuje ho naďalej za súčasť srbského územia. Zo štátov Únie nezávislosť Kosova neuznávajú Slovensko, Cyprus, Grécko, Rumunsko a Španielsko.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
14. január 2026 15:27