Na snímke vpravo ruský prezident Vladimir Putin a čínsky prezident Si Ťin-pching sa rozprávajú počas sledovania vojenskej prehliadky pri príležitosti 80. výročia konca druhej svetovej vojny v Európe v Moskve. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Čína tvrdí, že je pripravená rozšíriť taktickú spoluprácu s ruskou armádou

15.05.2025, 11:08
Autor:
TASRTASR

Čínsky prezident Si Ťin-pching po minulotýždňovom stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom vyhlásil, že vzťahy Číny s Ruskom prinášajú „pozitívnu energiu“ do rozbúreného sveta.

Čína vo štvrtok oznámila, že je pripravená „rozšíriť praktickú spoluprácu“ s ruskou armádou. Vyhlásenie prišlo po nedávnej návšteve čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskve, kde sa zúčastnil na prehliadke pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe. Informovala o tom agentúra AFP.

Čínske ministerstvo obrany v reakcii na otázku o rozvoji vojenských vzťahov s Ruskom uviedlo, že spolupráca medzi oboma krajinami prebieha na vysokej úrovni. „Čínska armáda je pripravená spolupracovať s ruskou stranou na ďalšom prehlbovaní strategickej vzájomnej dôvery, posilňovaní strategickej komunikácie a rozširovaní praktickej spolupráce,“ doplnil hovorca ministerstva Ťiang Pin.

Vzťahy medzi Pekingom a Moskvou sa v posledných rokoch výrazne prehĺbili, a to aj po začiatku rozsiahlej ruskej invázie na Ukrajinu v roku 2022.

image

Spolupráca zameraná na blaho. Prezidenti Ruska a Číny vyhlásili, že budú spoločne brániť záujmy svojich krajín

Návšteva čínskeho prezidenta v Moskve vyvolala kritiku zo strany spojencov Kyjeva, ktorí obviňujú krajinu z poskytovania ekonomickej a politickej podpory Moskve v jej agresii. Peking však tvrdí, že v konflikte zostáva neutrálny a neúnavne pracuje na podpore mierového riešenia.

Si po minulotýždňovom stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom vyhlásil, že vzťahy Číny s Ruskom prinášajú „pozitívnu energiu“ do rozbúreného sveta.

Obaja lídri sa podľa jeho slov jednotne stavajú proti „hegemonickému zastrašovaniu“, čím narážal na Spojené štáty. Putin o stretnutí so Si Ťin-pchingom hovoril ako o tradične srdečnom a priateľskom a čínskeho lídra označil za svojho priateľa.

01 - Modified: 2025-12-05 22:58:01 - Feat.: - Title: Vatikán vymenil biskupa „podzemnej“ cirkvi v Číne. Nahradil ho na základe dohody s Pekingom 02 - Modified: 2025-12-05 20:46:51 - Feat.: - Title: Putin a americký vyslanec Witkoff si navzájom rozumejú, povedal zahraničnopolitický poradca Kremľa 03 - Modified: 2025-12-05 19:26:51 - Feat.: - Title: Haag pripúšťa proces s Putinom a Netanjahuom aj bez ich účasti. Máme to vyskúšané, znie od prokurátora 04 - Modified: 2025-12-05 19:20:14 - Feat.: - Title: Miliardy na obranu pred Ruskom. Nórsko navyšuje rozpočet a objednáva ponorky od Thyssenkruppu 05 - Modified: 2025-12-05 18:16:47 - Feat.: - Title: Americký plán ráta s amnestiou, no Medzinárodný trestný súd je proti. Dohoda zatykač na Putina nezruší
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
06. december 2025 00:28