Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio. FOTO: Reuters
StoryEditor

USA nemajú veľké očakávania od rusko-ukrajinských rokovaní, tvrdí Rubio. Delegácia Moskvy ho sklamala

15.05.2025, 20:25
Autor:
TASRTASR

Marco Rubio povedal, že v piatok sa v Istanbule stretne s tureckým ministrom zahraničných vecí a tiež s ukrajinskou delegáciou.

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio vo štvrtok uviedol, že neočakáva prelom v rozhovoroch medzi Ukrajinou a Ruskom v Istanbule, kam Moskva vyslala len delegáciu na nižšej úrovni.

Uviedol to po štvrtkových neformálnych rokovaniach ministrov zahraničných vecí krajín NATO, ktoré sa konali v tureckej Antalyi, správa pochádza z agentúry AFP a stanice Sky News.

Rokovania s Ruskom

Rubio povedal, že v piatok sa v Istanbule stretne s tureckým ministrom zahraničných vecí a tiež s ukrajinskou delegáciou. Čo sa však týka samotných priamych rokovaní Ukrajiny s Ruskom, šéf americkej diplomacie uviedol, že USA od nich nemajú „veľké očakávania“.

Zopakoval pritom skoršie štvrtkové tvrdenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, že riešenie vojny na Ukrajine si vyžaduje rozhovory medzi ním a ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

image

Rusko-ukrajinské rokovania v Istanbule sa začnú v piatok, povedal agentúre TASS jej zdroj

„Dúfam, že sa mýlim. Dúfam, že zajtra dosiahnu obrovský pokrok... Ale úprimne povedané, neverím, že dôjde k prelomu, dokým sa prezident Trump nestretne tvárou v tvár s prezidentom Putinom a nevytýči svoje zámery ohľadom ďalšieho postupu,“ povedal Rubio.

Uviedol tiež, že po tom, ako sa skončia rozhovory v Istanbule, USA rozhodnú, kedy by mohlo dôjsť k stretnutiu Trumpa s Putinom.

Stretnutie navrhol Putin

Šéf americkej diplomacie uznal, že ruská delegácia v Istanbule nie je na takej úrovni, „ako sme dúfali“. Oznámil tiež, že v Istanbule sa v piatok stretne s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Andrijom Sybihom, zatiaľ čo s ruskou delegáciou sa stretne nižšie postavený predstaviteľ USA.

V Istanbule sa vo štvrtok popoludní mali začať priame rokovania medzi ukrajinskou a ruskou delegáciou, ktoré by boli prvým priamym stretnutím znepriatelených strán od marca 2022.

image

Ruská delegácia nečaká v paláci, kde sa rokovania majú konať, ale v hoteli, píše Interfax

Dosiaľ však nedošlo k nijakým oznámeniam o ich konkrétnom začiatku a je tak čoraz pravdepodobnejšie, že prebehnú najskôr až v piatok - takéto správy sa medzičasom objavujú v ruských médiách.

Rozhovory navrhol minulú nedeľu ruský prezident Vladimir Putin. Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj ho následne vyzval na osobné stretnutie v Turecku. Ruský líder však účasť na rokovaniach odmietol.

Zelenskyj, ktorý vo štvrtok rokoval v Ankare s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdogan, následne oznámil, že do Istanbulu ani on sám nepôjde, ale vyslal tam delegáciu vedenú ministrom obrany Rustemom Umerovom.

01 - Modified: 2025-05-15 18:00:38 - Feat.: 1 - Title: Rusko-ukrajinské rokovania v Istanbule sa začnú v piatok, povedal agentúre TASS jej zdroj 02 - Modified: 2025-05-15 17:12:47 - Feat.: 1 - Title: Ruská delegácia nečaká v paláci, kde sa rokovania majú konať, ale v hoteli, píše Interfax 03 - Modified: 2025-05-15 16:19:10 - Feat.: 1 - Title: Ak sa v Istanbule dohodne prímerie, stretnutie s Putinom nebude potrebné, tvrdí Zelenskyj
01 - Modified: 2025-07-12 19:01:13 - Feat.: - Title: Autá, víno či luxusný tovar. Ktoré odvetia sú americkými clami najviac ohrozené? 02 - Modified: 2025-07-12 16:48:35 - Feat.: - Title: USA zavedú od augusta 30-percentné clo na tovar z EÚ. Von der Leyenová pripustila rokovania aj odvetu 03 - Modified: 2025-07-12 07:44:40 - Feat.: - Title: Rusko opäť útočilo na Ukrajinu dronmi a raketami, hlásia najmenej dvoch mŕtvych 04 - Modified: 2025-07-12 07:25:34 - Feat.: - Title: Počas razií na farmách v USA zadržali 200 prisťahovalcov 05 - Modified: 2025-07-12 05:43:03 - Feat.: - Title: Sudkyňa zakázala plošné zadržiavanie migrantov v Kalifornii, Biely dom to odmietol
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
13. júl 2025 04:15