Takmer 100 ľudí od polnoci zahynulo pri izraelských úderoch v Pásme Gazy, uviedla podľa stanice BBC teroristickou skupinou Hamas ovládaná miestna civilná obrana. Agentúra AP píše o najmenej 93 mŕtvych.
Stovky ďalších Palestínčanov boli podľa ministerstva zdravotníctva v Gaze zranené. Pátracie a záchranné akcie v sutinách budov pokračujú a predpokladá sa, že počet obetí ešte stúpne. Americký prezident Donald Trump medzitým vyhlásil, že obyvatelia Pásma Gazy hladujú.
Izraelské nočné údery v rôznych častiach pásma podľa agentúr zasiahli okrem iného predmestie Dajr Balahu a mesto Chán Júnis v centrálnej a južnej časti Pásma Gazy. Podľa palestínskej agentúry WAFA útočila izraelská armáda v meste Bajt Lahíja a utečeneckom tábore Džabálija na severe pásma.
Podľa svedkov z Bajt Lahíji izraelská armáda podnikla nálety, delostreleckú paľbu a dronové útoky. Záchranné práce komplikuje rozsiahla deštrukcia ciest, ktorá sanitným vozidlám sťažuje prístup na miesta úderov.
Izrael dnes uviedol, že pokračuje vo svojich operáciách proti ozbrojencom v Pásme Gazy a že za uplynulý deň zasiahol 150 cieľov, vrátane vojenských objektov, a že na severe pásma zlikvidoval niekoľko ozbrojencov na pozorovacom stanovišti.
Izrael obmedzil prístup novinárov do Gazy
Nemenovaný izraelský predstaviteľ, ktorý nemal povolenie hovoriť s médiami, AP oznámil, že dnešné údery sú prípravou na širšiu operáciu a že sú pre Hamas odkazom, že táto operácia sa začne čoskoro, ak nepristúpi na dohodu o prepustení rukojemníkov. Tých v Pásme Gazy podľa AP zostáva asi 58, pričom sa predpokladá, že nažive ich je asi len 23.
Spravodajský server BBC dnes poznamenal, že jeho spravodajstvo sa dnes z veľkej časti zakladá na výpovediach svedkov a vyhláseniach z oficiálnych zdrojov, keďže Izrael výrazne obmedzil prístup novinárov do Pásma Gazy. Izraelská armáda podľa BBC kontroluje celú pozemnú hranicu s Gazou a hraničné priechody.
Zahraničným novinárom vstup nie je umožnený, hoci sa predtým do pásma mohol dostať obmedzený počet zahraničných žurnalistov v sprievode izraelskej armády. Mnoho palestínskych novinárov z Pásma Gazy naďalej informuje, ale pri práci ich podľa BBC bolo viac ako 200 zabitých pri izraelských úderoch.
Izrael tvrdí, že na novinárov nezacieli a že sa vždy snaží zabrániť civilným obetiam na životoch. Zároveň ale viní Hamas, že využíva obyvateľov Pásma Gazy ako ľudské štíty a tvrdí, že niektorí novinári s Hamasom spolupracujú alebo naň majú väzby.
Riziko prepuknutia hladomoru
Do pásma je podľa BBC umožnený vstup obmedzenému počtu humanitárnych pracovníkov a zdravotníkov, tí sú ale najmä na juhu, nie na severe, ktorý je považovaný za príliš nebezpečný.
Agentúry OSN a medzinárodné organizácie dlhodobo upozorňujú na klesajúcu schopnosť nemocníc v Pásme Gazy poskytovať primeranú alebo dokonca aj potrebnú zdravotnú starostlivosť, a to v dôsledku trvajúcej izraelskej blokády.
Izrael totiž od 2. marca znemožňuje prísun akýchkoľvek dodávok do Pásma Gazy, vrátane humanitárnej pomoci, pričom dlhodobo tvrdí, že v oblasti je zdravotníckeho materiálu aj potravín dostatok z obdobia pred vyhlásením blokády.
Mnohé medzinárodné organizácie však varujú pred rizikom prepuknutia hladomoru s tým, že už teraz veľká časť populácie Pásma Gazy trpí akútnou podvýživou. Hlad Palestínčanov v pásme sužuje aj podľa amerického prezidenta Donalda Trumpa.
"Sledujeme Gazu. A postaráme sa o to. Mnoho ľudí hladuje," povedal Trump novinárom v Abú Zabí, kde dnes zakončil svoju štvordňovú návštevu štátov Perzského zálivu.
V októbri 2023 začal Izrael v Pásme Gazy vojenskú ofenzívu v reakcii na útok teroristického hnutia Hamas a jeho spojencov, pri ktorom ozbrojenci na juhu Izraela zabili 1200 ľudí a ďalších 251 ich uniesli ako rukojemníkov. Od októbra 2023 bolo pri izraelských útokoch podľa ministerstva zdravotníctva spravovaného Hamásom zabitých viac ako 53-tisíc Palestínčanov, píše agentúra AP.
Od 18. marca, keď izraelská armáda po niekoľkotýždňovom prímerí obnovila svoju ofenzívu v Pásme Gazy, zahynulo podľa AP takmer 3000 Palestínčanov. Približne 90 percent obyvateľstva Pásma Gazy v dôsledku bojov utieklo zo svojich domovov, v mnohých prípadoch boli veľké skupiny Palestínčanov vysídlené opakovane.