Britský premiér Keir Starmer. FOTO: Reuters
StoryEditor

V Británii sa koná prvý samit medzi Londýnom a EÚ od brexitu

19.05.2025, 07:45
Autor:
TASRTASR

Očakáva sa, že stretnutie prinesie prvé výsledky „reštartu“ vzťahov, ktoré boli negatívne poznačené brexitom od januára 2020.

Britský premiér Keir Starmer v pondelok v Londýne privíta predstaviteľov Európskej únie (EÚ) pri príležitosti prvého samitu Spojeného kráľovstva a EÚ od vystúpenia Británie z bloku. Cieľom je nadviazať bližšie vzťahy päť rokov po brexite, píše agentúra AFP.

Očakáva sa, že stretnutie prinesie prvé výsledky „reštartu“ vzťahov, ktoré boli negatívne poznačené brexitom od januára 2020. V sobotu Londýn oznámil, že britský premiér uzavrie dohodu o „posilnenom, do budúcnosti orientovanom partnerstve“ s 27 členskými štátmi EÚ.

Dohoda bude podľa neho „dobrá pre naše pracovné miesta, dobrá pre naše účty a dobrá pre naše hranice“.

image

Britský premiér Starmer v najbližších dňoch podpíše novú dohodu s Európskou úniou

Pondelkové rozhovory sa budú týkať viacerých otázok vrátane dlhodobých sporov o rybolove či systéme mobility pre mladých ľudí, ale aj obrany či bezpečnosti, píše AFP. Podľa agentúry by rokovania mali priniesť tri kľúčové dokumenty.

Jedným by mala byť dohoda o „bezpečnostnom a obrannom partnerstve“, ďalším spoločné vyhlásenie o európskej solidarite a posledným spoločná dohoda o opatreniach na zmiernenie niektorých obchodných prekážok spôsobených brexitom.

„Stále je potrebné vyriešiť niektoré detaily, ale je to celkom pozitívne a dostaneme sa tam... Na britskej strane je skutočná ochota priblížiť sa k EÚ v hospodárskych otázkach,“ uviedol pre AFP anonymný európsky diplomat.

Rozhovory v Londýne sa konajú v čase, keď Británia aj EÚ čelia hrozbe zo strany Ruska a obavám z krokov amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktoré oslabujú dlhoročnú podporu USA pre obe veľmoci, pripomína AFP.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
14. január 2026 02:31