Ropný tanker Green Admire plaviaci sa pod libérijskou vlajkou. FOTO: Reuters
StoryEditor

Rusko prepustilo ropný tanker, ktorý v nedeľu zadržalo v Baltskom mori

20.05.2025, 16:44
Autor:
ČTKČTK

Zadržanie tankera zosilnelo obavy z potenciálnej eskalácie napätia v dopravne rušnom Baltskom mori.

Ruské úrady prepustili grécky ropný tanker plaviaci sa pod libérijskou vlajkou, ktorý zadržali v ruských vodách v nedeľu po tom, ako opustil estónsky prístav. Informoval o tom dnes verejnoprávny Estónsky rozhlas a televízia. 

Loď Green Admire tak opäť pokračovala v plavbe do holandského Rotterdamu, kam by mala doraziť odhadom v sobotu, vyplýva z dát platformy MarineTraffic.com.

Zadržanie tankera zosilnelo obavy z potenciálnej eskalácie napätia v dopravne rušnom Baltskom mori. Poslednému incidentu predchádzal pred niekoľkými dňami pokus estónskeho námorníctva zastaviť v estónskych vodách loď plávajúcu bez vlajky, ktorá je zrejme súčasťou takzvanej ruskej tieňovej flotily. V apríli estónske námorníctvo zadržalo tanker smerujúci do Ruska.

image

Európska únia schválila sedemnásty balík sankcií proti Rusku, cieli na tieňovú flotilu

Tanker Green Admire opustil prístav Sillamäe v Estónsku po vopred dohodnutej trase cez ruské teritoriálne vody. Napriek tomu ho zadržali.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Marija Zacharovová dnes obvinila NATO z pokusu kontrolovať plavebné trasy v Baltskom mori a povedala, že Moskva bude reagovať na akékoľvek nezákonné kroky plavidiel členských štátov Severoatlantickej aliancie. "NATO sa pokúša prezentovať Baltské more ako svoje vlastné vnútorné more," povedala Zacharovová.

Prevádzkovateľ lode, spoločnosť Aegean Shipping so sídlom v Aténach, ani nórska poisťovňa Skuld, ktorá je poisťovateľom lode, sa dnes k vývoju podľa agentúry Reuters zatiaľ nevyjadrili.

01 - Modified: 2025-05-16 07:35:56 - Feat.: 1 - Title: Ceny palív môžu zostať nízke aj počas leta, ak ropa nevystrelí. Čaká sa na výsledok dohody s Iránom 02 - Modified: 2025-05-15 15:54:22 - Feat.: 1 - Title: Ceny ropy výrazne klesajú v očakávaní zmiernenia sankcií voči Iránu 03 - Modified: 2025-05-13 12:58:47 - Feat.: 1 - Title: Ropa je o tretinu lacnejšia ako po štarte vojny na Ukrajine. Hrozí teraz na trhu prezásobenie?
01 - Modified: 2026-01-11 15:00:45 - Feat.: - Title: Trump sa rozbehol, Európa sa krčí a Rusi sú zaskočení 02 - Modified: 2026-01-11 14:36:50 - Feat.: - Title: Trump hrozí Kube odrezaním od ropy a peňazí: Uzavrite dohodu, než bude neskoro 03 - Modified: 2026-01-11 08:28:37 - Feat.: - Title: Rusko počas vojny s Ukrajinou stratilo 19 generálov 04 - Modified: 2026-01-10 23:00:00 - Feat.: - Title: Benzín pod 1,40 eura za liter je extrém. Rok 2026 visí na piatich faktoroch, vrátane tajnej dohody mocností 05 - Modified: 2026-01-10 06:57:56 - Feat.: - Title: Trump označil venezuelskú ropu za prioritu. Chce, aby tam americké spoločnosti investovali 100 miliárd dolárov
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
11. január 2026 16:31