Hranica Indie s Pakistanom. FOTO: Reuters
StoryEditor

Čína podporila Pakistan a ocenila dodržiavanie prímeria s Indiou, dodáva Islamabadu zbrane

20.05.2025, 16:49
Autor:
TASRTASR

Čína je najväčším dodávateľom zbraní pre Pakistan a šéf pakistanskej diplomacie Išak Dar potvrdil, že Islamabad proti Indii použil čínske lietadlá.

Čínsky minister zahraničných vecí c I privítal v utorok v Pekingu šéfa pakistanskej diplomacie Išaka Dara. Pri tejto príležitosti vyjadril podporu Pakistanu v bránení jeho „národnej suverenity a územnej celistvosti“ v súvislosti s najnovším konfliktom s Indiou.

Vyvolal ho aprílový útok ozbrojencov na turistov v indickej časti regiónu Kašmír. Správa pochádza z agentúry AFP.

I ocenil prímerie, ktoré obe strany dodržiavajú od 10. mája, ako aj fakt, že vzájomné „rozdiely riešia prostredníctvom dialógu“.

Čína je najväčším dodávateľom zbraní pre Pakistan a Dar potvrdil, že Islamabad proti Indii použil čínske lietadlá. Wang označil Pakistan za „skutočného priateľa“ a prisľúbil prehĺbenie „strategického partnerstva“.

image

Čínska stíhačka sa prvýkrát predviedla v boji. Nad Kašmírom zostrelila francúzsky stroj Rafale

Aprílový útok v indickej časti Kašmíru si vyžiadal 26 prevažne indických obetí. Naí Dillí obvinilo zo zodpovednosti za útok Pakistan, ktorý to popiera. Krátko na to obe krajiny proti sebe opakovane útočili raketami, dronmi aj delostreleckou paľbou. Konflikt si vyžiadal viac ako 70 mŕtvych.

Americký prezident Donald Trump 10. mája oznámil, že obe strany sa po rozhovoroch sprostredkovaných Spojenými štátmi dohodli na „okamžitom a úplnom prímerí“, ktoré platí dodnes. Pakistan a India sa dohodli aj na stiahnutí vojsk do mierových pozícií do konca mája.

01 - Modified: 2025-05-19 14:10:08 - Feat.: 0 - Title: Vydrží „Trumpovo prímerie“? Američanmi vyrokované zastavenie paľby vraj zamedzilo jadrovej vojne 02 - Modified: 2025-05-12 22:00:00 - Feat.: 1 - Title: Čínska stíhačka sa prvýkrát predviedla v boji. Nad Kašmírom zostrelila francúzsky stroj Rafale 03 - Modified: 2025-05-09 11:53:53 - Feat.: 1 - Title: ANALÝZA: Prepukne medzi Indiou a Pakistanom totálna vojna? Ani jednej z mocností sa konflikt teraz nehodí
01 - Modified: 2025-12-05 16:09:32 - Feat.: - Title: Špagát pre premiérku: Bangladéš hľadá východ z tunela autokracie 02 - Modified: 2025-12-04 10:22:46 - Feat.: - Title: Macron vyzval Čínu, aby podporila mierové úsilie na ukončenie vojny na Ukrajine 03 - Modified: 2025-12-04 09:39:18 - Feat.: - Title: Čína sa snaží zefektívniť vydávanie licencií na vývoz vzácnych zemín 04 - Modified: 2025-12-04 05:45:21 - Feat.: - Title: Macron v Pekingu rokoval o obchodných vzťahoch i Ukrajine. Spolupráca je rozhodujúca, vraví 05 - Modified: 2025-12-03 19:56:04 - Feat.: - Title: Libanon a Izrael rokujú o dodržaní prímeria, podľa Bejrútu je však k mieru ďaleko
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2025 18:50