Pakistan nedostane vodu z riek, ktoré si nárokuje India, povedal dnes podľa agentúry Reuters indický premiér Naréndra Módí. Dillí pred mesiacom pozastavilo kľúčovú dohodu o zdieľaní vody s Pakistanom po tom, ako v indickej časti prevažne moslimského Kašmíru zabili ozbrojenci 26 turistov. India viní Pakistan z zodpovednosti za útok, čo Islamabad odmieta.
"Pre Pakistan je dohoda o zdieľaní vody funkčná," povedal v reakcii na Módí vyjadrenie pakistanský prokurátor.
Dohodu o zdieľaní vody v rieke Indus ratifikovali obe krajiny v roku 1960 a nikdy ju nespochybňovali napriek vojnám, ktoré odvtedy proti sebe viedli. Až 80 percent pakistanských fariem podľa dohody berie vodu z troch riek, ktoré pritekajú do krajiny z Indie. Pozastavenie zmluvy však nebude mať na Pakistancov žiadny okamžitý dopad, povedal tento mesiac pakistanský minister financií.
"Pakistan draho zaplatí za každý teroristický útok," povedal dnes tiež Módí na verejnom podujatí v severozápadnom štáte Rádžasthán, ktorý leží pri hraniciach s Pakistanom.
Po aprílovom útoku v Kašmíre na prevažne indických turistov panovalo medzi oboma krajinami napätie, ktoré hrozilo prerásť do otvorenej vojny. Situáciu mnohí považovali za najhoršie vystupňovanie násilia medzi oboma jadrovými mocnosťami za posledných zhruba 20 rokov.
Islamabad a Dillí následne uzavreli 10. mája prímerie, ktoré obe strany zatiaľ rešpektujú. Nedôvera ale pretrváva. "(Vojenské) operácie pokračujú..., či sa znovu vyskytnú podobné útoky ako ten z 22. apríla, odpoviem na ne a proti teroristom zasiahneme," povedal podľa Reuters indický minister zahraničia Subrahmanjam Džajšankar holandskému portálu NOS.
Kašmír je rozdelený medzi Indiu a Pakistan od roku 1947, keď s ich vznikom skončila britská nadvláda na subkontinente. Obe krajiny už zviedli vojny o ovládnutie celého tohto himalájskeho územia, ktoré si nárokujú.