Jadrové rozhovory so Spojenými štátmi sú zložité, treba ďalšie rokovania, povedal dnes v Ríme po skončení piateho kola rozhovorov iránsky minister zahraničia Abbás Arakčí.
Omán, ktorý nepriame rokovania medzi oboma krajinami sprostredkúva, podľa ministra predložil návrhy, ktoré by mohli viesť k pokroku v rokovaniach, píše agentúra Reuters. Americká strana k dnešnému rokovaniu zatiaľ nič neoznámila.
Dnešné rokovanie prinieslo určitý, nie však rozhodujúci pokrok, napísal na sieť X ománsky minister zahraničia Badr Busajdí. V najbližších dňoch bude podľa Busajdího potrebné objasniť zostávajúce otázky, čo umožní napredovať k dosiahnutiu udržateľnej a čestnej dohody.
Jedným z najzložitejších bodov rokovaní je otázka obohacovania uránu na území Iránu. "Žiadne jadrové zbrane = máme dohodu. Žiadne obohacovanie = nemáme dohodu, "zhrnul na sieti X v noci na dnes ešte pred rokovaním iránsky postoj Arakčí.
Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa sa snaží Teherán prinútiť k uzavretiu novej jadrovej dohody, ktorá by Iránu zabránila v získaní jadrovej zbrane. Irán však tvrdí, že sa nemôže vzdať obohacovania uránu, pretože to je predpokladom jeho sebestačnej jadrovej energetiky.
Od pôvodnej dohody z roku 2015 Trump v roku 2018 odstúpil, načo Irán začal obohacovať urán na úroveň, ktorá ho podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu približuje k možnej výrobe jadrovej zbrane. Teherán napriek tomu dlhodobo tvrdí, že jeho jadrový program slúži len na mierové účely.
Dnešné piate kolo jadrových rozhovorov sa konalo v budove ománskeho veľvyslanectva v Ríme a trvalo približne štyri a pol hodiny.
Iránsku delegáciu viedol Arakčí, americkú viedol osobitný splnomocnenec USA pre Blízky východ Steve Witkoff. Nepriame rozhovory, ktoré sa začali 12. apríla, sprostredkúva ománska diplomacia pod vedením ministra Busajdího. Predchádzajúce rokovania sa konali v Maskate a Ríme.