Irán by mohol povoliť, aby americkí inšpektori z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) vykonávali dozor nad iránskymi jadrovými zariadeniami. Podmienkou ale je, aby boli rozhovory Teheránu s Washingtonom úspešné, napísala dnes agentúra Reuters. Zástupcovia oboch krajín spolu rokovali už päťkrát, naposledy to bolo minulý piatok.
"Je obvyklé, že inšpektori zo znepriatelených krajín nie sú vpustení, ale ak sa uzavrie jadrová dohoda, mohli by sme americkým inšpektorom pracujúcim pre MAAE umožniť návštevu našich jadrových zariadení," povedal riaditeľ štátnej Iránskej organizácie pre jadrovú energiu Mohammad Eslámí.
Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa sa snaží Teherán prinútiť k uzavretiu novej jadrovej dohody, ktorá by Iránu zabránila v získaní jadrovej zbrane. Irán tvrdí, že sa o jadrovú zbraň neusiluje, ale že sa nemôže vzdať obohacovania uránu, čo je predpokladom jeho sebestačnej jadrovej energetiky. Pozastavenie obohacovania uránu na obdobie troch rokov, ktoré Teherán odmieta, bolo podľa médií súčasťou dočasnej dohody a naďalej zostáva najzložitejším bodom rozhovorov.
"Obohacovanie je základom a pilierom iránskeho jadrového priemyslu. Je to, ako keby niekto mohol mať elektrickú rozvodňu a sieť, ale nesmel postaviť elektráreň," dodal Eslámí.
Od pôvodnej dohody z roku 2015, ktorá mala obmedziť iránsky jadrový program výmenou za zrušenie protiiránskych sankcií, Trump v roku 2018 za svojho prvého prezidentského mandátu odstúpil.
Irán následne prestal dohodu dodržiavať a začal obohacovať urán na úroveň, ktorá ho podľa MAAE približuje k možnej výrobe jadrovej zbrane. Teherán napriek tomu dlhodobo tvrdí, že jeho jadrový program slúži iba na mierové účely.
Nepriame rozhovory, ktoré začali 12. apríla, sprostredkováva ománska diplomacia. V ománskom Maskate a Ríme sa doteraz odohralo päť stretnutí.