Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij. FOTO: Reuters
StoryEditor

Ukrajina by mohla vstúpiť do Európskej únie ešte do roku 2029, Maďarsko proces spochybňuje

04.06.2025, 14:27
Autor:
TASRTASR

V rozhovore pre maďarských novinárov europoslanec Csaba Dömötör citoval eurokomisárku pre rozširovanie Martu Kosovú, podľa ktorej chce Európska komisia proces rozširovania s Ukrajinou dokončiť do roku 2029.

Európska komisia (EK) pred výborom Európskeho parlamentu (EP) pre zahraničné veci potvrdila svoj zámer využiť všetky dostupné prostriedky na urýchlenie vstupu Ukrajiny do EÚ do roku 2029, uviedol v stredu v Bruseli europoslanec za maďarskú vládnu stranu Fidesz Csaba Dömötör. Informuje o tom agentúra MTI.

V rozhovore pre maďarských novinárov Dömötör citoval eurokomisárku pre rozširovanie Martu Kosovú, podľa ktorej chce Európska komisia proces rozširovania s Ukrajinou dokončiť do roku 2029. Dodal, že EK plánuje ešte pred samotným vstupom Ukrajiny do EÚ postupne otvárať európsky trh pre ukrajinské výrobky.

Podľa jeho slov EK pripravuje právny mechanizmus, ktorý by zjednodušil rozhodovanie o rozšírení a umožnil obísť bilaterálne spory, ktoré by mohli rozhodovanie spomaliť.

image

Namiesto Ukrajiny sa energetickým partnerom Maďarska stalo Bulharsko, vyhlásil Szijjártó

„Táto časť jasne odkazuje na Maďarsko,“ povedal. „V praxi to znamená, že chcú odstrániť akékoľvek výhrady – vrátane tých maďarských –, ktoré nepodporujú urýchlený vstup Ukrajiny do EÚ,“ dodal.

Maďarský europoslanec zároveň uviedol, že Európsky parlament pripravil návrhy, ktorých cieľom je zabrániť tomu, aby líder mimoparlamentnej strany TISZA (Rešpekt a sloboda) a europoslanec Péter Magyar - najsilnejší kritik premiéra Viktora Orbána - niesol zodpovednosť za incident z júna minulého roka.

Dodal, že výbor EP pre právne záležitosti vyradil z programu rokovania vypočutie o Magyarovej imunite.

„To dokazuje, že ak sa niekto pridá k veľkej koalícii Európskej ľudovej strany (Manfreda) Webera, dostane všetku pomoc, ktorú potrebuje: prostriedky na kampaň, imunitu, chválu...,“ povedal Dömötör.

image

Magyarova strana TISZA podporuje priamu voľbu prezidenta Maďarska

Ešte minulý rok portál Politico informoval o tom, že maďarský europoslanec Péter Magyar sa 21. júna nadránom zaplietol do incidentu v nočnom klube v centre Budapešti. Podľa policajnej správy, sa dostal do konfliktu s hosťom, ktorý ho natáčal, ako tancuje so ženami. Magyar mu mal počas hádky vytrhnúť telefón z ruky a neskôr ho údajne zahodiť do Dunaja.

Polícia ho zachytila na kamerách, ako ho vyvádzajú ochrankári a následne kráča k rieke. Sám politik priznal, že telefón zobral, no odmieta, že by ho hodil do vody. Podľa prokuratúry by jeho konanie mohlo napĺňať skutkovú podstatu trestného činu krádeže.

Hlavný maďarský prokurátor následne požiadal Európsky parlament o zrušenie trestnoprávnej imunity hlavného politického rivala maďarského premiéra.

Magyar je členom Európskej ľudovej strany, ktorá má v Európskom parlamente (EP) 188 poslancov takže je súčasne aj najsilnejšou frakciou.

01 - Modified: 2025-06-17 18:19:40 - Feat.: - Title: V Maďarsku pokračujú protesty proti obmedzeniam zhromažďovacieho práva 02 - Modified: 2025-06-17 14:55:51 - Feat.: - Title: Maďarský parlament schválil rozpočet na nasledujúci volebný rok, cieľom je udržať hospodársky rast 03 - Modified: 2025-06-17 12:14:01 - Feat.: - Title: Účastníci panelu HN na konferencii Visegrad 4 Business sa zhodujú: Colná vojna Európy s USA má len porazených 04 - Modified: 2025-06-16 15:21:13 - Feat.: - Title: Maďarská vláda zriaďuje úrad pre umelú inteligenciu, cieľom je bezpečnosť 05 - Modified: 2025-06-16 09:09:35 - Feat.: - Title: Európski ministri diskutujú o ukončení dovozu ruského plynu. Proti je len Maďarsko a Slovensko
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
18. jún 2025 04:33