V Londýne dnes začal súd so šesticou mužov kvôli vlaňajšiemu podpaľačskému útoku na londýnsku firmu, ktorá prepravovala tovar na Ukrajinu. Útok úrady pripisujú ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupine. Podľa prokuratúry sú dôkazy proti mužom zdrvujúce, napísala agentúra AP.
Žalobcovia na začiatku procesu uviedli, že útok z 20. marca 2024 naplánovali agenti Wagnerovej skupiny, ktorú britská vláda považuje za teroristickú organizáciu.
Tovar smerujúci na Ukrajinu
Prokurátor uviedol, že Wagnerova skupina naverbovala štyroch mužov, ktorí podpálili priemyselnú jednotku v Leytone na východe hlavného mesta, ktorá patrila firme dodávajúcej satelitné zariadenie spoločnosti StarLink na Ukrajinu.
Ďalší dvaja muži čelia obvineniu, že zatajili informácie o pripravovaných teroristických útokoch. Podľa prokurátora bol súčasťou ďalších plánov tiež únos majiteľa podniku, ktorým je vysoko postavený ruský disident a hlasný kritik ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý osobne vozil kamióny s humanitárnou pomocou z Británie na Ukrajinu.
Prokurátor dnes uviedol, že šestica obvinených mužov si možno nebola vedomá politického rozmeru. Ich motiváciou mohol podľa neho byť požiar skladu, ktorý viedol k poistnej udalosti odhadovanej na viac ako jeden milión libier.
Prokurátor tiež povedal londýnskemu súdu, že podpaľačský útok bol "trestnou činnosťou na príkaz zahraničného vplyvu". Jeden z obvinených Dylan Earl podľa prokurátora "vedome konal na príkaz Wagnerovej skupiny".
Teroristická organizácia
Porote boli ukázané správy, ktoré si muži posielali a ktoré podľa prokurátora dokazujú ich zapojenie do plánu, a tiež zábery z bezpečnostných kamier a ich telefónov, ktoré ukazujú, ako muži cestujú do skladu a zakladajú požiar benzínom.
Súdny proces by mal trvať až päť týždňov.
Žoldniersku Wagnerovu skupinu na svoj zoznam teroristických organizácií pridala Británia v roku 2023. Skupina je známa svojimi krutosťami pri pôsobení v ruskej vojne proti Ukrajine aj inde vo svete.
Britské úrady v posledných rokoch obvinili Rusko alebo jeho agentov, že stoja za radom špionážnych sprisahaní a sabotážnych misií v Británii a v celej Európe. Šéf britskej domácej rozviedky uviedol, že ruskí agenti sa snažia spôsobiť chaos.
Kremeľ tieto obvinenia odmietol a jeho veľvyslanectvo v Londýne odmietlo akýkoľvek podiel na požiari skladu s tým, že britská vláda opakovane obviňuje Rusko zo všetkého "zlého", čo sa v Británii stane.