Ukrajinský minister zahraničia Andrij Sybiha po rozsiahlych nočných úderoch ruských dronov vyzval na okamžité uvalenie nových sankcií na Moskvu. Informoval o tom list Ukrajinska pravda.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyjv na sieti X napísal, že je dôležité, aby svet teraz nemlčal, ale podnikol konkrétne kroky. Ukrajina v noci na dnes čelila podľa letectva útoku 315 dronov a siedmich rakiet, väčšina mierila na Kyjev a tiež na Odesu.
Nie je čas čakať
"Je nevyhnutné, aby odpoveďou na tento a ďalšie podobné ruské útoky nebolo mlčanie sveta, ale konkrétne kroky," vyzval Zelenskyj. "Kroky od Ameriky, ktorá má silu prinútiť Rusko k mieru. Kroky od Európy, ktorá nemá inú možnosť, ako byť silná. Kroky od ostatných z celého sveta, ktorí volali po diplomacii a konci tejto vojny - a ktoré Rusko ignoruje," dodal.
"Rusko odmieta akékoľvek zmysluplné mierové úsilie a musí čeliť novým a zničujúcim sankciám. Nie je čas čakať," povedal minister Sybiha. Poznamenal tiež, že nočné vzdušné údery boli zrejme doteraz najväčším, akým Kyjev a Odesa od začiatku ruskej invázie vo februári 2022 čelili.
Sybiha upozornil na to, že protiruské sankcie nepomôžu len brániacej sa Ukrajine, ale tiež ukrajinským spojencom a partnerom. "Takéto ekonomické obmedzenia pripravujú o peniaze ruskú vojnovú mašinériu, ktorá je namierená nielen proti nám, ale tiež proti nim," uviedol.
Sybiha za dôležité tiež označil ďalšie dodávky prostriedkov protivzdušnej obrany, aby Ukrajina mohla ruským útokom čeliť.
Páka proti Putinovi
Americký prezident Donald Trump, ktorý sa medzi Moskvou a Kyjevom snaží sprostredkovať prímerie a mier, minulý týždeň počas návštevy nemeckého kancelára Friedricha Merza v Bielom dome vyhlásil, že zvažuje uvalenie sankcií na Rusko aj na Ukrajinu, len čo bude mať pocit, že vojna neskončí.
Ukrajina už skôr opakovane súhlasila s americkým návrhom na bezpodmienečné prímerie. Rusko doteraz plošné zastavenie bojov nepodporilo a priame vzájomné rozhovory oboch krajín v Turecku priniesli len dohody o výmene zajatcov, pokoj zbraní ale nepriblížili.
Merz v Bielom dome povedal, že Trump má ako americký prezident silnú pozíciu umožňujúcu vyvinúť tlak na Rusko a ukončiť vojnový konflikt na Ukrajine. Samostatné kroky podniká tiež americký Senát, kde širokú nadstranícku podporu získala iniciatíva republikánskeho senátora Lindseyho Grahama.
Návrh predpokladá až 500-percentné dovozné sankcie na krajiny, ktoré nakupujú ruské ropné a energetické produkty. Graham takýto postup považuje za páku proti ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi pre prípad, že by odmietal napredovať v ceste k mieru na Ukrajine, ktorú Rusko vo februári 2022 na rozkaz šéfa Kremľa vojensky napadlo.
Európska únia teraz pripravuje osemnásty balík sankcií proti Rusku, ktorý by mal zahŕňať okrem iného obmedzenia proti teraz nefunkčným baltským plynovodom Nord Stream 1 a Nord Stream 2, proti ďalším lodiam takzvanej ruskej tieňovej flotily a tiež by malo ísť o ďalšie postihy ruského finančného sektora.