Európska komisia v rámci osemnásteho balíka sankcií proti Rusku navrhla ďalšie obmedzenia týkajúce sa ruského energetického a bankového sektora, zníženie cenového stropu pri ruskej rope a zákaz využívania infraštruktúry plynovodu Nord Stream. Oznámila to dnes predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová spoločne so šéfkou diplomacie Únie Kajou Kallasovou.
Európska únia tým chce podľa šéfky exekutívy Únie zvýšiť tlak na Rusko a dosiahnuť, aby zasadlo k rokovaciemu stolu a pristúpilo na prímerie v konflikte s Ukrajinou.
Kyjev už v máji po konzultáciách so západnými partnermi ponúkol najmenej 30-dňové prímerie s tým, že ak Moskva na vec nepristúpi, budú západné krajiny koordinovať nové a tvrdé protiruské sankcie.
Rusko sa ku pokoju zbraní nevyjadrilo a ponúklo priame rozhovory medzi oboma stranami v Istanbule. Ich výsledkom ale dohoda o prímerí nebola.
Nový balík sankcií teraz prerokujú členské štáty EÚ, na jeho prijatie je potrebný ich jednomyseľný súhlas. Slovensko a Maďarsko už skôr naznačili, že by mohli byť proti ďalším sankciám, čo by mohlo rokovania skomplikovať.
"Je jasné, že Rusko nechce mier, naopak vojnu na Ukrajine vyostruje," povedala dnes novinárom v Bruseli Kallasová. "Náš odkaz je jasný, táto vojna musí skončiť, potrebujeme ozajstné prímerie," doplnila ju von der Leyenová. Sila je podľa nej jediný jazyk, ktorému Rusko rozumie.
Balík zahŕňa ďalšie zníženie existujúceho cenového stropu na ruskú ropu prepravovanú po mori zo súčasných 60 dolárov na 45 dolárov za barel. EÚ spolu so skupinou G7 a Austráliou zaviedla cenový strop 60 dolárov za barel ruskej ropy prepravovanej po mori v decembri 2022 v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu.
V prípade prekročenia tohto limitu je zakázané ropu prevážať a poisťovať jej prepravu. Cieľom systému je obmedziť Moskve príjmy na financovanie vojny na Ukrajine, ale zároveň zabrániť výraznému výpadku v dodávkach ropy na svetový trh.
Navrhované sankcie sa týkajú aj teraz nefunkčných baltských plynovodov Nord Stream 1 a Nord Stream 2 a sú tiež namierené proti takzvanej ruskej tieňovej flotile, čo sú zahraničné plavidlá, ktoré prepravujú ruské ropné produkty a Moskva tak cez ne obchádza existujúce exportné obmedzenia.