Európska komisia dnes informovala o realizácii migračného balíčka, ktorý bol prijatý pred rokom, v júni 2024. Podľa exekútívy Únie sa za uplynulý rok dosiahol významný pokrok na úrovni Európskej únie i jednotlivých členských štátov, avšak je potrebné ešte ďalšie úsilie na riešenie zostávajúcich výziev tak, aby bol pakt o migrácii a azyle plne funkčný v júni 2026, uviedla Komisia vo svojom vyhlásení.
Európska komisia pred rokom zverejnila harmonogram, ktorý má zabezpečiť, že migračný balíček začne v jednotlivých členských štátoch EÚ platiť podľa plánu. Takzvaný spoločný realizačný plán Paktu o migrácii a azyle stanovil míľniky pre všetkých 27 štátov a ukázal im cestu, ako celkom desať noriem, ktorý balíček tvorí, uviesť do praxe.
"Na národnej úrovni je niekoľko prvkov, ktoré majú členské štáty v tomto procese predložiť, vrátane národných vykonávacích plánov, národných krízových plánov a národných stratégií," uviedla dnes komisia. Aj na úrovni EÚ je ale potrebné ešte tento rok dosiahnuť niekoľko kľúčových míľnikov.
Po prvé, exekutíva Únie tento rok v októbri zverejní vôbec prvú výročnú správu o azyle a migrácii, v ktorej posúdi migračnú situáciu v dvadsaťsedmičke a v členských štátoch. "Komisia určí, či existujú členské štáty pod migračným tlakom, ohrozené migračným tlakom alebo či sa nachádzajú v závažnej migračnej situácii," uvádza sa vo vyhlásení.
Komisia by následne mala predložiť návrh na takzvaný fond solidarity, v ktorom stanovuje potreby pre daný rok v absolútnych číslach, teda celkový počet relokácií a celkový počet finančných príspevkov.
Asi najviac diskutovanou smernicou migračného paktu je práve s tým súvisiace Nariadenie o riadení azylu a migrácie. Aby pomohli členským štátom, ktoré sú vystavené migračnému tlaku, budú si môcť ostatné členské krajiny vybrať medzi premiestnením žiadateľov o azyl na svoje územie, poskytnutím finančných príspevkov alebo zabezpečením operatívnej a technickej podpory.
Európska komisia už skôr potvrdila, že súčasťou balíčka je aj výnimka pre krajiny ako Česká republika, ktoré hostia veľký počet utečencov z Ukrajiny. "Krajina ako Česká republika, ktorá už prejavila solidaritu tým, že hostí veľké množstvo Ukrajincov, bude môcť byť oslobodená od akýchkoľvek povinných solidárnych príspevkov," uviedla vlani v apríli vtedajšia eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová.
Po druhé, tento rok v decembri má byť zverejnená päťročná stratégia EÚ pre riadenie azylu a migrácie, ktorá má byť komplexným a integrovaným prístupom k téme a má zahŕňať vnútorný aj vonkajší rozmer migrácie. Stratégia bude vychádzať z jednotlivých národných stratégií, ktoré majú členské štáty predložiť komisii do štvrtka 12. júna.