Členovia povstaleckej skupiny M23 v Konžskej demokratickej republike. FOTO: Reuters
StoryEditor

Kongo a Rwanda podpíšu mierovú dohodu, prítomný bude aj Rubio

19.06.2025, 13:25
Autor:
TASRTASR

Protivládna ozbrojená skupina M23 – ktorú podľa expertov USA a OSN vojensky podporuje Rwanda – spustila začiatkom roka bleskovú ofenzívu vo východnej časti Konžskej demokratickej republiky.

Predstavitelia Konžskej demokratickej republiky a Rwandy parafovali v stredu mierovú dohodu zameranú na ukončenie konfliktu na východe KDR. Dokument bude oboma stranami formálne podpísaný 27. júna, uvádza sa v spoločnom vyhlásení. Informuje o tom agentúra AFP.

Text, ktorý vychádza z deklarácie zásad podpísanej ešte v apríli, „obsahuje ustanovenia o rešpektovaní územnej celistvosti a zákaze nepriateľských akcií“ vo východnej časti KDR. Vyhlásenie zverejnili obe krajiny, ako aj Spojené štáty a Katar, ktorí pôsobili ako mediátori.

Dohodu oficiálne podpíšu 27. júna vo Washingtone za prítomnosti amerického ministra zahraničných vecí Marca Rubia, píše AFP.

image

Rwandou podporovaní povstalci z M23 tvrdia, že odídu z dobytého mesta Walikale, aby prispeli k mieru

Text obsahuje aj ustanovenia o „rozložení, odzbrojení a podmienenej integrácii neštátnych ozbrojených skupín“.

Protivládna ozbrojená skupina M23 – ktorú podľa expertov USA a OSN vojensky podporuje Rwanda – spustila začiatkom roka bleskovú ofenzívu vo východnej časti Konžskej demokratickej republiky, pripomína AFP.

Koncom januára prevzala M23 kontrolu nad Gomou, po ktorej nasledovalo mesto Bukavu, a v regiónoch pod svojou kontrolou zriadila vládne štruktúry. O život pritom prišli tisícky ľudí.

Východnú časť Konžskej demokratickej republiky, bohatú na zdroje a hraničiacu s Rwandou, sužuje násilie už tri desaťročia. Eskalovalo koncom roka 2021, keď hnutie M23 obnovilo svoju ofenzívu.

Rwanda popiera, že by hnutiu M23 poskytovalo akúkoľvek vojenskú podporu. Tvrdí však, že jeho bezpečnosť už dlho ohrozujú ozbrojené skupiny vo východnej časti KDR, a to najmä FDLR, skupina vytvorená etnickými Hutuami, ktorí počas genocídy v Rwande v roku 1994 masakrovali príslušníkov etnika Tutsiov.

01 - Modified: 2025-12-25 13:47:00 - Feat.: - Title: Moskva poprela správu o jej zámere trvať na zmenách v pláne USA pre Ukrajinu 02 - Modified: 2025-12-25 11:42:00 - Feat.: - Title: Počet prvých žiadostí o podporu v USA klesol výraznejšie, než sa čakalo 03 - Modified: 2025-12-25 06:04:51 - Feat.: - Title: V USA objavili vyše milión nových dokumentov súvisiacich s Jeffreyom Epsteinom 04 - Modified: 2025-12-24 22:43:20 - Feat.: - Title: V Hondurase vyhral Trumpov favorit. Prezidentka hovorí o prevrate a zastrašovaní voličov 05 - Modified: 2025-12-24 22:11:30 - Feat.: - Title: Ministerstvo spravodlivosti USA nedodržalo termín. Úrady našli milión dokumentov súvisiacich s Epsteinom
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
25. december 2025 17:04