Čínsky prezident Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimir Putin (6. júna 2019). FOTO: Reuters
StoryEditor

Putin vycestuje do Číny, so Si Ťin-pchingom odsúdil útoky Izraela

19.06.2025, 14:51
Autor:
TASRTASR

Ruský a čínsky prezident si telefonovali, pričom obaja ostro odsúdili izraelské útoky na Irán a zdôraznili potrebu riešiť situáciu diplomatickou cestou.

Ruský prezident Vladimir Putin vycestuje na prelome augusta a septembra do Číny, aby sa tam zúčastnil na samite Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (ŠOS), ako aj rozhovoroch s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom a následne i na oslavách 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Ázii.

Oznámil to vo štvrtok poradca ruského prezidenta Jurij Ušakov, informuje agentúra AFP.

Putin bude 31. augusta až 1. septembra na samite ŠOS v čínskom Tchien-ťine. Následne 2. septembra absolvuje bilaterálne rozhovory so Si Ťin-pchingom a 3. septembra sa v Pekingu zúčastní na podujatiach k výročiu konca druhej svetovej vojny. Čína si totiž, ako píše AFP, pripomína koniec vojny v septembri, keď japonské sily oficiálne kapitulovali.

Čínsky prezident bol v Moskve taktiež čestným hosťom 9. mája, keď sa tam zúčastnil na oslavách pri príležitosti 80. výročia porážky nacistického Nemecka v druhej svetovej vojne.

image

Putin je pripravený stretnúť sa so Zelenským v záverečnej fáze rokovaní, skôr však nie

Ako pripomína AFP, ako Rusko, tak aj Čína bývajú obviňovaní zo skresľovania histórie druhej svetovej vojny a snahy využiť tento konflikt na ospravedlnenie svojej expanzívnej zahraničnej politiky.

Putin a Si sa navzájom často titulujú ako „drahí priatelia“ a počas už vyše trojročnej ruskej invázie Ukrajine ešte prehĺbili vzájomné vzťahy. Tesne pred vypuknutím invázie pritom podpísali „neobmedzené“ strategické partnerstvo.

Ruský a čínsky prezident si okrem toho vo štvrtok aj telefonovali, pričom obaja ostro odsúdili izraelské útoky na Irán a zdôraznili potrebu riešiť situáciu diplomatickou cestou, priblížil Ušakov. Dodal, že Moskva a Peking sa domnievajú, že ukončenie nepriateľských akcií „by sa malo dosiahnuť výlučne politickými a diplomatickými prostriedkami“.

Si Ťin-pching zase podľa čínskych médií povedal Putinovi, že prímerie je „najvyššou prioritou“, a vyzval obe strany konfliktu, no obzvlášť Izrael, aby čo najskôr prestali s útokmi.

01 - Modified: 2025-12-05 07:41:28 - Feat.: - Title: Svet by sa mal vrátiť k mieru, povedal Módí Putinovi na úvod rokovania v Dillí 02 - Modified: 2025-12-04 22:50:20 - Feat.: - Title: Sankcie drvia ruské letectvo. Počet incidentov stúpol štvornásobne, stroje nemajú čím opravovať 03 - Modified: 2025-12-04 21:34:49 - Feat.: - Title: Turecko si predvolalo diplomatov Ruska aj Ukrajiny. Vynechajte z vojny energetiku, odkazuje Ankara 04 - Modified: 2025-12-04 21:05:35 - Feat.: - Title: Ruský fyzik dostal 21 rokov väzenia. Priznal finančnú podporu Ukrajiny, súd ho uznal vinným aj zo sabotáže 05 - Modified: 2025-12-04 18:08:29 - Feat.: - Title: Rusko posiela ukrajinské deti do prevýchovných táborov v KĽDR, uviedol ombudsman
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2025 09:01