Ilustračná fotografia. FOTO: Reuters
StoryEditor

Fínska spoločnosť chystá dražbu luxusnej jachty spájanej s Dmitrijom Medvedevom

01.07.2025, 19:54
Autor:
TASRTASR

Majitelia sa k lodiam spočiatku nemohli dostať kvôli cestovným obmedzeniam súvisiacim s Covidom, neskôr pre sankcie EÚ po ruskej invázii na Ukrajine.

Fínska spoločnosť Kotka Yacht Store plánuje vydražiť ruské luxusné jachty uskladnené v jej priestoroch. Ich majitelia za ne neplatia skladovacie poplatky, správa pochádza z fínskej verejnoprávnej televízie YLE.

Väčšiu, 32-metrovú loď Fotinia, s komplikovaným vlastníckym reťazcom podľa všetkého používal bývalý ruský prezident a premiér Dmitrij Medvedev. Druhá jachta meria približne 20 metrov. Obe sú v priestoroch firmy v prístavnom meste Kotka.

Európsky kupca

„Za Fotiniu nie je zaplatených takmer 100-tisíc eur na skladovacích poplatkoch a za druhú jachtu je to menšia suma,“ povedal právnik spoločnosti Heikkiho Kuokku pre YLE. 

„Jedno z plavidiel má pravdepodobne hodnotu viac ako milión eur, druhé výrazne menej,“ dodal Kuokka. Uviedol, že súčasní majitelia Fotinie tvrdia, že jachtu predali európskemu kupcovi. O kúpe ani o zaplatení poplatkov však nepredložili doklad, spoločnosť Kotka Yacht Store preto pokračuje v príprave dražby.

„Keď sa peniaze nehýbu a nákup sa nedá písomne ​​overiť pre colné orgány, situácia zostáva taká, aká je,“ vysvetlil Kuokka. Poznamenal, že Kotka Yacht Store čelí silnému tlaku. „Vyhrážali sa nám fínski aj talianski právnici,“ povedal.

Majitelia sa k lodiam spočiatku nemohli dostať kvôli cestovným obmedzeniam súvisiacim s Covidom, neskôr pre sankcie EÚ po ruskej invázii na Ukrajine.

Nezaplatené poplatky

Problém nezaplatených poplatkov majú aj v Lappeenrante vo vnútrozemí neďaleko ruskej hranice, kde ide o štyri lode. Jyrki Maaranen, ktorý prevádzkuje Marina Saimaan Portti, za plavidlá nedostal žiadne platby už štyri roky.

„Posielam im faktúru každých šesť mesiacov, ale nič som nedostal,“ povedal pre YLE. Ruskí majitelia argumentujú podľa neho ťažkosťami s platbami pre sankcie EÚ. 

„Sú to pomerne skromné ​​lode a majiteľov poznám už dlho. Vždy spoľahlivo platili, takže stále čakám, ako sa veci vyvinú,“ povedal Maaranen. Preto lode zatiaľ nechce predávať.

V roku 2022 fínske colné orgány a národný orgán presadzovania práva spoločne vyšetrovali, či majitelia spoločnosti Fotinia boli medzi osobami, na ktoré sa vzťahujú sankcie EÚ. Žiadne takéto prepojenia sa nenašli. V úschove spoločnosti Kotka Yacht Store sú dve ďalšie ruské plavidlá a poplatky za ne ich majitelia platia.

01 - Modified: 2025-06-25 13:28:48 - Feat.: 0 - Title: Fínska ministerka pre HN: Na hranici s Ruskom cítiť napätie. Vieme, čo všetko je v hre 02 - Modified: 2025-06-25 12:22:49 - Feat.: 1 - Title: Európska únia je pre Rusko hrozbou, členstvo Ukrajiny by bolo nebezpečné, tvrdí Medvedev
01 - Modified: 2025-07-02 12:01:29 - Feat.: - Title: Na český sankčný zoznam pribudol spolupracovník Medvedeva Osipov, ktorý sa tiež vyhrážal Haškovi 02 - Modified: 2025-06-26 10:07:54 - Feat.: - Title: Fínsko a Holandsko dúfajú v prijatie sankcií aj napriek odporu Slovenska a Maďarska 03 - Modified: 2025-06-25 13:28:48 - Feat.: - Title: Fínska ministerka pre HN: Na hranici s Ruskom cítiť napätie. Vieme, čo všetko je v hre 04 - Modified: 2025-06-25 12:22:49 - Feat.: - Title: Európska únia je pre Rusko hrozbou, členstvo Ukrajiny by bolo nebezpečné, tvrdí Medvedev 05 - Modified: 2025-06-21 10:01:49 - Feat.: - Title: Potopenú jachtu zosnulého britského miliardára Lyncha vyzdvihli z morského dna
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
03. júl 2025 10:27