Záporožská jadrová elektráreň, ktorá je považovaná za najväčšiu v Európe, sa nachádza v ukrajinskom Enerhodare, ktorý leží pri frontovej línii. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Záporožská jadrová elektráreň prišla o vonkajšie zdroje energie, hlásia úrady. Ukrajina za tým vidí ruský útok

04.07.2025, 19:01
Autor:
ČTKČTK

Rusko sa Záporožskej jadrovej elektrárne zmocnilo za dramatických okolností nedlho potom, čo vo februári 2022 začalo celoplošnú inváziu na Ukrajinu.

Ukrajinská Záporožská jadrová elektráreň prišla o všetky vonkajšie zdroje energie, uviedla dnes večer na sieti X Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE), ktorá má na mieste dlhodobo svoj tím.

Ruská štátna agentúra TASS píše, že potreby elektrárne teraz zaisťujú záložné generátory. Ukrajinský minister energetiky Herman Haluščenko podľa serveru RBK-Ukrajina vyhlásil, že ruská armáda zasiahla elektrické vedenie spájajúce atómové zariadenie s ukrajinskou energetickou sieťou.

"Ukrajinská Záporožská jadrová elektráreň dnes o 17:36 prišla o všetok externý zdroj energie, čo sa stalo deviatykrát počas vojenského konfliktu a prvýkrát od konca roku 2023," stojí v oznámení MAAE, podľa ktorej sa teraz atómové zariadenie spolieha na energiu z núdzových. "Podtrhuje to extrémne vratkú situáciu v oblasti jadrovej bezpečnosti," podotkol šéf MAAE Rafael Grossi.

image

Nie je iné východisko. Kremeľ nateraz nevidí mierovú cestu dosiahnutia svojich cieľov na Ukrajine

Rusko sa Záporožskej jadrovej elektrárne zmocnilo za dramatických okolností nedlho potom, čo vo februári 2022 začalo celoplošnú inváziu na Ukrajinu. Ukrajinskí činitelia vtedy upozorňovali, že ruské vojská elektráreň ostreľovali a vypukol v nej požiar. Obe strany sa odvtedy navzájom obviňujú z jej ostreľovania.

"Úder okupantov spôsobil blackout v Záporožskej jadrovej elektrárni," uviedol dnes ukrajinský minister energetiky Haluščenko, podľa ktorého sa jedná o ôsmy výpadok v dodávkach prúdu do atómového zariadenia. Moskva sa zatiaľ k obvineniu nevyjadrila.

TASS s odvolaním sa na tlačové oddelenie ruskej správy elektrárne píše, že zariadenie je bez externého napájania, ktoré nahradili dieselové generátory, ale nehrozí nebezpečenstvo a radiácia v okolí neprekračuje prirodzené hodnoty. MAAE ani ruská tlačová agentúra dôvod odpojenia elektrárne od vonkajšieho napájania neuvádzajú.

Záporožská jadrová elektráreň, ktorá je považovaná za najväčšiu v Európe, sa nachádza v ukrajinskom Enerhodare, ktorý leží pri frontovej línii. V elektrárni je šesť reaktorov, ktoré sú odstavené a nevyrábajú elektrickú energiu. Je v nich ale množstvo jadrového paliva, ktoré je nutné udržiavať v bezpečnom stave a chladiť. Preto zariadenie potrebuje externé dodávky elektriny. MAAE v elektrárni udržuje tím odborníkov, ktorí situáciu sledujú.

01 - Modified: 2025-07-04 16:47:31 - Feat.: 1 - Title: Poľsko vyslovilo Rusku protest za poškodenie ambasády v Kyjeve po nočnom útoku 02 - Modified: 2025-07-04 15:45:22 - Feat.: 1 - Title: EÚ by mala zvážiť ukončenie dovozu ruského plynu už do roku 2026, vraví legislatívec europarlamentu 03 - Modified: 2025-07-04 15:12:36 - Feat.: 1 - Title: S Trumpom sme dohodli posilnenie protivzdušnej obrany, vraví Zelenskyj po telefonáte so šéfom Bieleho domu 04 - Modified: 2025-07-04 15:01:52 - Feat.: 1 - Title: Kým Maďarsko blokuje Ukrajinu, Moldavsko žiada záruky o vstupe do EÚ. Krajinu čaká dôležitý summit 05 - Modified: 2025-07-04 13:15:03 - Feat.: 1 - Title: Macron a Starmer budú 10. júla spolu predsedať summitu o Ukrajine, budú riešiť aj situáciu po prímerí
01 - Modified: 2025-07-04 16:47:31 - Feat.: - Title: Poľsko vyslovilo Rusku protest za poškodenie ambasády v Kyjeve po nočnom útoku 02 - Modified: 2025-07-04 14:50:31 - Feat.: - Title: Nie je iné východisko. Kremeľ nateraz nevidí mierovú cestu dosiahnutia svojich cieľov na Ukrajine 03 - Modified: 2025-07-04 13:15:03 - Feat.: - Title: Macron a Starmer budú 10. júla spolu predsedať summitu o Ukrajine, budú riešiť aj situáciu po prímerí 04 - Modified: 2025-07-04 11:58:32 - Feat.: - Title: Nemecko zvažuje v mene Ukrajiny nakúpiť od USA viacero systémov Patriot. Rusko stupňuje útoky 05 - Modified: 2025-07-04 11:32:15 - Feat.: - Title: Rusko i Ukrajina hlásia ďalšiu výmenu vojnových zajatcov, je súčasťou dohody v Istanbule
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
04. júl 2025 19:01