Bojovníci Talibanu oslavujú prvé výročie prevzatia moci nad Afganistanom. FOTO: Reuters
StoryEditor

Haagsky súd nás nezaujíma, zatykače za prenasledovanie žien sú nezmysel, reaguje Taliban na obvinenia

08.07.2025, 23:03
Autor:
TASRTASR

ICC v utorok vydal zatykače na Áchúndzádu a Hakkáního za prenasledovanie žien, čo ICC klasifikuje ako zločin proti ľudskosti.

Afganské vládnuce hnutie Taliban v utorok odmietlo ako „nezmyselné“ zatykače, ktoré vydal Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu na vodcu hnutia Hajbatulláha Áchúndzádu a predsedu najvyššieho súdu Abdula Hakíma Hakkáního za prenasledovanie žien. Správa pochádza z agentúry AFP. 

„Takéto nezmyselné vyhlásenia neovplyvnia oddanosť Talibanu voči (islamskému právu) šaría,“ uviedol vo vyhlásení hovorca hnutia Zabíhulláh Mudžáhid. „Dajaký medzinárodný súd my neuznávame a už vôbec sa ním necítime byť viazaní,“ dodal. 

K zatykačom sa na sieti X vyjadril aj zástupca hovorcu Talibanu Hamdulláh Fitrat, informuje DPA. „Ak niekto označuje zákony islamskej šaríe za utláčanie alebo za činy proti ľudskosti a vyhráža sa za ich uplatňovanie zatknutím a stíhaním, ide o jasný prejav nepriateľstva a nenávisti voči islamu ako čistému náboženstvu a jeho právnemu systému a uráža vieru všetkých moslimov,“ napísal.

image

Medzinárodný trestný súd vydal zatykače na dvoch predstaviteľov Talibanu za prenasledovanie žien

ICC v utorok vydal zatykače na Áchúndzádu a Hakkáního za prenasledovanie žien, čo ICC klasifikuje ako zločin proti ľudskosti. K zločinom podľa súdu došlo od 15. augusta 2021 - keď sa Taliban opäť vrátil k moci v Afganistane - do prinajmenšom 20. januára 2025.

Taliban podľa ICC pripravil dievčatá a ženy o právo na vzdelanie, súkromie a rodinný život, ako aj o slobodu pohybu, prejavu, myslenia, svedomia a náboženstva, konštatoval ICC. Súd dodal, že podrobnosti o konkrétnych incidentoch, na ktorých sú zatykače založené, nezverejní z dôvodu ochrany obetí a svedkov. 

AFP vysvetľuje, že ICC bol zriadený s cieľom rozhodovať o najhorších zločinoch na svete, ako sú vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti. Nemá však vlastné policajné zložky a pri vykonávaní ním vydaných zatykačov sa spolieha sa na štáty, ktoré sú jeho zmluvnými stranami.

01 - Modified: 2025-07-08 15:39:34 - Feat.: 1 - Title: Medzinárodný trestný súd vydal zatykače na dvoch predstaviteľov Talibanu za prenasledovanie žien 02 - Modified: 2025-07-08 10:33:16 - Feat.: 1 - Title: Nemecký súd prikázal vláde udeliť víza Afganke a jej rodine, rozhodnutie označil za záväzné 03 - Modified: 2025-07-05 07:00:00 - Feat.: 0 - Title: Milióny Afgancov stratili domov v zahraničí a budúcnosť doma. Nádej nahradil boj o prežitie
01 - Modified: 2025-12-15 10:51:55 - Feat.: - Title: V tejto krajine dostávajú ženy od štátu peniaze za starostlivosť o domácnosť. Cítime väčšiu slobodu, hovoria 02 - Modified: 2025-12-11 13:21:15 - Feat.: - Title: Najvplyvnejšie ženy sveta: Rebríčku vládne šéfka eurokomisie von der Leyenová 03 - Modified: 2025-12-08 12:37:27 - Feat.: - Title: Koniec rozdielnych platov pre mužov a ženy? Tomáš presadil zmeny, firmy však upozorňujú na novú byrokraciu 04 - Modified: 2025-12-08 08:00:00 - Feat.: - Title: Krajina krásnych žien, no trápi ich málo mužov: Lotyšky si objednávajú „manželov na hodinu“ 05 - Modified: 2025-12-05 22:05:08 - Feat.: - Title: Pakistan a Afganistan sa ostreľovali na hranici. Obe strany porušili krehké prímerie
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
22. december 2025 01:37