Bývalý brazílsky prezident Jair Bolsonaro. FOTO: Reuters
StoryEditor

Brazílsky exprezident Bolsonaro musí nosiť členkové monitorovacie zariadenie a nemôže používať sociálne siete

18.07.2025, 15:38
Autor:
TASRTASR

Miestne médiá informovali, že Bolsonaro má tiež zakázané používať sociálne siete alebo kontaktovať iné osoby, ktoré vyšetruje najvyšší federálny súd v Brazílii.

Brazílsky najvyšší súd nariadil bývalému prezidentovi Jairovi Bolsonarovi nosiť monitorovacie zariadenie na členku, uviedla v piatok jeho tlačová kancelária. Podľa ľudí oboznámených s prípadom vydali sudcovia príkaz v čase, keď federálna polícia vykonávala prehliadky v Bolsonarovom dome a v sídle jeho politickej strany v brazílskej metropole. Správa pochádza z agentúry AP.

Miestne médiá informovali, že Bolsonaro má tiež zakázané používať sociálne siete alebo kontaktovať iné osoby, ktoré vyšetruje najvyšší federálny súd v Brazílii. Patrí medzi ne aj jeho syn Eduardo Bolsonaro, ktorý podľa AP v súčasnosti žije v USA a je známy svojimi väzbami na amerického prezidenta Donalda Trumpa.

image

Brazília rozhodla, že výbuchy pred budovou súdu sú teroristickým činom. Malo ísť o pokus zvrhnúť vládu

Bolsonaro sa pred brazílskym najvyšším súdom zodpovedá za vedenie „zločineckej organizácie“, ktorá údajne pripravila pokus o prevrat slúžiaci na jeho udržanie pri moci po prehratých prezidentských voľbách v roku 2022. Podľa prokuratúry nebol plán realizovaný pre nedostatočnú podporu vojenského velenia. Voľby vtedy vyhral jeho ľavicový protikandidát – súčasný prezident Luiz Inácio Lula da Silva.

Exprezidentovi Bolsonarovi hrozí trest až 40 rokov väzenia. On sám tvrdí, že je obeťou politického prenasledovania, ktoré mu má zabrániť kandidovať v ďalších voľbách.

Trump na sociálnych sieťach opakovane vyzval na zastavenie procesu s Bolsonarom a obvinil brazílske úrady z organizovania „honu na čarodejnice“.

01 - Modified: 2025-07-15 20:26:58 - Feat.: 1 - Title: Brazílsky prokurátor žiada o uznanie Bolsonara za vinného z pokusu o prevrat 02 - Modified: 2025-07-13 14:50:16 - Feat.: 1 - Title: Trump doterajšie ponuky obchodných dohôd nepovažuje za dosť dobré, povedal ekonomický poradca Bieleho domu 03 - Modified: 2025-07-09 20:20:02 - Feat.: 1 - Title: Brazília si za Trumpove výroky na Bolsonarovu podporu predvolala amerického diplomata
01 - Modified: 2025-12-02 20:44:05 - Feat.: - Title: Brazílsky prezident hovoril s Trumpom o boji proti organizovanému zločinu 02 - Modified: 2025-11-27 14:01:24 - Feat.: - Title: Trumpov ústupok nestačí. Káva napriek nižším clám zrejme opäť zdražie 03 - Modified: 2025-11-26 21:16:57 - Feat.: - Title: Prvýkrát za 500 rokov je vo väzení vinník za pokus o prevrat. Brazília dala svetu lekciu, vyhlásil Lula 04 - Modified: 2025-11-24 07:50:46 - Feat.: - Title: Bolsonaro tvrdí, že manipulovanie s náramkom na členku spôsobila „paranoja“ 05 - Modified: 2025-11-23 06:45:19 - Feat.: - Title: Bolsonaro priznal, že sa pokúsil poškodiť svoj monitorovací náramok. Vraj zo zvedavosti
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2025 07:41