Ukrajinský dron. FOTO: Reuters
StoryEditor

Rusko hlási, že v noci na sobotu zneškodnilo 71 dronov, dočasne obmedzilo dopravu na letisku v Moskve

19.07.2025, 08:57
Autor:
TASRTASR

Ruské ministerstvo obrany vo svojej správe zo sobotňajšieho rána uviedlo, že v noci na sobotu systémy protivzdušnej obrany zničili alebo zachytili 71 ukrajinských bezpilotných lietadiel, z toho 16 nad Moskovskou oblasťou.

Ruský dopravný úrad nariadil dočasné obmedzenie odletov a príletov na moskovské letisko Šeremetievo. V piatok večer bola nakrátko pozastavená aj prevádzka letiska Domodedovo, informovala v sobotu britská stanica BBC. K takýmto opatreniam ruské úrady zvyčajne pristupujú v čase hrozby dronových útokov.

Ruské ministerstvo obrany vo svojej správe zo sobotňajšieho rána uviedlo, že v noci na sobotu systémy protivzdušnej obrany zničili alebo zachytili 71 ukrajinských bezpilotných lietadiel, z toho 16 nad Moskovskou oblasťou.

Obmedzenie dopravy

Nad Rostovskou oblasťou bolo neutralizovaných 24 dronov, ďalších 16 nad Moskovskou oblasťou, z toho 13 sa údajne blížilo k Moskve.

Brianska oblasť čelila útoku 11 dronov, Kalužskú oblasť ohrozovalo desať dronov a Kurskú oblasť tri. Z Oriolskej, Tulskej a Lipeckej oblasti hlásili po dva drony. Jeden bezpilotný stroj bol zneškodnený aj nad územím Krasnodarského kraja.

image

Rusi hľadajú peniaze na vojnu, v hre je privatizácia kľúčových sektorov, uviedol minister financií

V Rostovskej oblasti úlomky dronov spadli na železničnú trať, v dôsledku čoho bola vlaková doprava dočasne prerušená až do ich odstránenia. Týkalo sa to približne 50 regionálnych a prímestských spojov. BBC pripomenula, že tieto informácie sa zatiaľ nepodarilo nezávisle overiť.

Útoky na Moskvu

Kyjev sa k správam o dronových útokoch na ruskom území vyjadruje len zriedkavo, hoci Ukrajina pravidelne útočí na vojenské a priemyselné ciele v Rusku.

Podobným útokom čelila Moskva, jej okolie aj ďalšie oblasti európskej časti Ruska aj predchádzajúce dve noci. V noci na 17. júla boli dronové útoky hlásené z Moskvy, Petrohradu, Belgorodu, Voroneže a ďalších regiónov. Drony opäť zacielili na Moskvu aj 18. júla, pričom výbuchy bolo počuť v okolí Zvenigorodu, Istry a Zelenogradu, uviedol moskovský primátor Sergej Sobianin.

K údajným útokom na Moskvu došlo po tom, čo americký prezident Donald Trump dal Kremľu 50 dní na uzavretie mierovej dohody, inak bude čeliť „prísnym clám“ zo strany Washingtonu. Pred týmto oznámením sa Trump počas telefonátu s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským údajne zaujímal o to, či je Ukrajina schopná zaútočiť na Moskvu.

01 - Modified: 2025-07-19 05:30:52 - Feat.: 1 - Title: Rozsiahly dronový útok na juhoukrajinskú Odesu si vyžiadal najmenej jednu obeť, zničil civilnú infraštruktúru 02 - Modified: 2025-07-18 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Sme to, na čo spomíname. Kedy spomínať a kedy radšej zabudnúť a ako sa vyrovnať s detskými traumami? 03 - Modified: 2025-07-18 18:03:30 - Feat.: 1 - Title: Žalobca žiadal, aby so zverejňovaním zásahu na Ukrajine počkali. Slovenská polícia ohrozila bezpečnosť tímov
01 - Modified: 2025-12-04 22:50:20 - Feat.: - Title: Sankcie drvia ruské letectvo. Počet incidentov stúpol štvornásobne, stroje nemajú čím opravovať 02 - Modified: 2025-12-04 21:34:49 - Feat.: - Title: Turecko si predvolalo diplomatov Ruska aj Ukrajiny. Vynechajte z vojny energetiku, odkazuje Ankara 03 - Modified: 2025-12-04 21:05:35 - Feat.: - Title: Ruský fyzik dostal 21 rokov väzenia. Priznal finančnú podporu Ukrajiny, súd ho uznal vinným aj zo sabotáže 04 - Modified: 2025-12-04 18:32:12 - Feat.: - Title: V trase Zelenského špeciálu sa objavili drony. Lietadlo však do Írska priletelo skôr 05 - Modified: 2025-12-04 18:08:29 - Feat.: - Title: Rusko posiela ukrajinské deti do prevýchovných táborov v KĽDR, uviedol ombudsman
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2025 06:59