Eurokomisárka pre rozširovanie Únie Marta Kosová. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Obmedzenie ukrajinských protikorupčných úradov je podľa eurokomisárky Kosovej krokom späť

22.07.2025, 19:20
Autor:
TASRTASR

Eurokomisárka Kosová dodala, že nezávislosť NABU, ako aj ukrajinskej Špecializovanej protikorupčnej prokuratúry (SAP) „je nevyhnutná“ v rámci snáh Ukrajiny o vstup do Európskej únie.

Eurokomisárka pre rozširovanie Únie Marta Kosová kritizuje ukrajinských poslancov za utorňajšie schválenie návrhu zákona na obmedzenie nezávislosti dvoch kľúčových protikorupčných orgánov. Samotnú legislatívu označila za závažný „krok späť“, píše agentúra AFP.

„Vážne ma znepokojuje toto dnešné hlasovanie... Zrušenie kľúčových poistiek na ochranu nezávislosti NABU (Národného protikorupčného úradu) je závažným krokom späť,“ napísala v príspevku na platforme X. Eurokomisárka Kosová dodala, že nezávislosť NABU, ako aj ukrajinskej Špecializovanej protikorupčnej prokuratúry (SAP) „je nevyhnutná“ v rámci snáh Ukrajiny o vstup do Európskej únie.

image

Ukrajinský parlament napriek kritike schválil obmedzenie nezávislosti protikorupčných úradov

Ukrajinský jednokomorový parlament, Najvyššia rada (Verchovna rada), schválil v utorok pomerom hlasov 263 ku 13 návrh zákona, v súlade s ktorým budú zmienené dva protikorupčné orgány podliehať priamo generálnemu prokurátorovi, ktorého vymenúva prezident. Poslanci za návrh zahlasovali napriek kritike zo strany mimovládnych organizácií, ľudskoprávnych skupín i Bruselu.

K schváleniu legislatívy došlo deň po tom, ako Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) zadržala dvoch predstaviteľov NABU podozrivých zo špionáže i väzieb na Rusko a vykonala desiatky prehliadok týkajúcich sa ďalších zamestnancov NABU. Obdobné prehliadky prebehli údajne aj v úradoch SAP.

Obe protikorupčné agentúry zásahy kritizovali s tým, že zašli priďaleko a ohrozili ich fungovanie. Ukrajinská pobočka organizácie Transparency International označila razie za „pokus úradov o podkopanie nezávislosti ukrajinských protikorupčných inštitúcií“.

Predmetná legislatíva vstúpi do platnosti až po podpise prezidentom Volodomyrom Zelenským. Šéf NABU Semen Kryvonos ho preto vyzval, aby ju nepodpísal. Ako pripomína AFP, NABU odhaľuje a vyšetruje prípady možnej korupcie medzi štátnymi inštitúciami, zatiaľ čo SAP na základe jeho zistení následne stíha podozrivých.

01 - Modified: 2025-12-19 17:37:30 - Feat.: - Title: Ukrajinský minister financií vyzval partnerov pokračovať v práci na reparačnej pôžičke 02 - Modified: 2025-12-19 17:30:00 - Feat.: - Title: Rusom uštedrili tvrdú lekciu. Za úspechom Ukrajiny v Kupiansku stojí milionár 03 - Modified: 2025-12-19 15:50:22 - Feat.: - Title: Tusk sa stretol so Zelenským. Po zmrazení ruských aktív a pôžičke je pozícia Ukrajiny lepšia, vyhlásil 04 - Modified: 2025-12-19 14:13:59 - Feat.: - Title: Bolo by správne, ak by sa aj Česko zaručilo za osud Európy, vyhlásil Pavel 05 - Modified: 2025-12-19 11:12:34 - Feat.: - Title: Summit je prehrou pre von der Leyenovú a Merza, víťazom je aj Slovensko, píšu médiá
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
19. december 2025 20:15