Predseda hnutia Sloboda a priama demokracia (SPD) Tomio Okamura. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Česká polícia navrhla obžalovať Okamuru aj jeho SPD z podnecovania nenávisti, hrozia mu tri roky za mrežami

24.07.2025, 14:05
Autor:
TASRTASR

Hnutie SPD vlani v lete v rámci predvolebnej kampane pred krajskými a senátnymi voľbami priviezlo na Václavské námestie v Prahe rozmerný bilbord, na ktorom bol muž tmavej pleti so zakrvavenou tvárou a nožom v ruke.

Česká polícia ukončila vyšetrovanie týkajúce sa prípadu kontroverzných predvolebných plagátov hnutia Sloboda a priama demokracia (SPD). Štátnemu zastupiteľstvu navrhla, aby hnutie aj s jeho lídrom Tomiom Okamurom obžaloval, lebo sa dopustili podnecovania nenávisti. Vo štvrtok to uviedol server Seznam Zprávy, ktorému to potvrdil obvodný štátny zástupca pre Prahu 1 Jan Lelek.

„Polícia ukončila vyšetrovanie a predložila štátnemu zástupcovi spis s návrhom na podanie obžaloby,“ potvrdil Lelek s tým, že k rozhodnutiu zatiaľ nedošlo.

Hnutie SPD vlani v lete v rámci predvolebnej kampane pred krajskými a senátnymi voľbami priviezlo na Václavské námestie v Prahe rozmerný bilbord, na ktorom bol muž tmavej pleti so zakrvavenou tvárou a nožom v ruke. Na plagáte bol slogan "Nedostatok v zdravotníctve nevyriešia chirurgovia z dovozu" a tiež "Stop migračnému paktu EÚ". Na inom plagáte boli rómske deti, ktoré fajčia cigarety, a pri nich nápis "Hovoria, nech chodíme do školy, ale naši to majú na háku".

image

„Váš čas sa skončil."​ Babiš žiada demisiu Fialovej vlády, kauzu bitconov označil za korupčnú rakovinu

Polícia začala šéfa SPD stíhať vo februári tohto roka po tom, ako mu Poslanecká snemovňa odobrala poslaneckú imunitu. Proti obvineniu sa bránil s tým, že plagát nemal s rasizmom nič spoločné. Stíhanie spája s vládnou koalíciou, ktorá sa podľa neho snaží kriminalizovať opozičné názory a docieliť, aby SPD nekandidovala v jesenných voľbách do Poslaneckej snemovne.

„Keď za pravdivý plagát hrozí obžaloba, nie je to demokracia, ale umlčovanie opozície. Namiesto diskusie – cenzúra. Toto sme tu už mali. Fialova vláda sa viac bojí upozornenia na problémy masovej migrácie než problémov samotných. Namiesto toho, aby chránila občanov, chráni vlastnú moc,“ reagoval vo štvrtok na sociálnej sieti X a dodal, že výroky z plagátov neodvolá.

Za podnecovanie k nenávisti hrozia tri roky za mrežami, hnutiu SPD hrozí peňažitý trest či v krajnom prípade aj zákaz činnosti. Seznam Zprávy upozornili, že nedávno vzniklo nové politické zoskupenie – Strana priaznivcov demokracie a Tomia Okamuru.

01 - Modified: 2025-02-20 09:27:38 - Feat.: 1 - Title: Česká polícia začala stíhať Okamuru aj hnutie SPD za kontroverzné plagáty 02 - Modified: 2025-02-12 21:23:37 - Feat.: 1 - Title: Poslanci v Česku vydali Okamuru polícii, je podozrivý z podnecovania k nenávisti
01 - Modified: 2025-12-04 19:17:26 - Feat.: - Title: Babiš oznámil riešenie stretu záujmov: Vzdám sa Agrofertu. Navždy 02 - Modified: 2025-12-03 22:56:41 - Feat.: - Title: Neviem, čo by ma presvedčilo. Ukazuje skôr aroganciu než pokoru, povedal Pavel o Turkovi 03 - Modified: 2025-12-03 17:20:32 - Feat.: - Title: Plán EÚ na ukončenie dovozu plynu z Ruska je správny, mal prísť skôr, tvrdí český prezident Pavel 04 - Modified: 2025-12-02 18:52:48 - Feat.: - Title: Turek chce Pavlovi vysvetliť všetky svoje kauzy. Mám čisté svedomie, zopakoval 05 - Modified: 2025-12-02 16:57:51 - Feat.: - Title: Budúca česká opozícia skritizovala Okamurovu delegáciu, chystá vlastnú cestu na Slovensko
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2025 08:09