Šéfka únijnej diplomacie Kaja Kallasová privítala prímerie medzi Thajskom a Kambodžou. FOTO: TASR/AP  
StoryEditor

EÚ víta prímerie medzi Thajskom a Kambodžou, Kallasová ho označila za významný pokrok

28.07.2025, 19:40
Autor:
TASRTASR

Po piatich dňoch bojov na hraniciach Thajska a Kambodže uzavreli obe krajiny dohodu o prímerí, ktorú sprostredkovala Malajzia.

Šéfka diplomacie Európskej únie Kaja Kallasová v pondelok privítala po piatich dňoch bojov na hraniciach dohodu o prímerí medzi Thajskom a Kambodžou a nazvala ju „významným pokrokom“. Informuje o tom agentúra AFP.

„Dohoda o prímerí medzi Kambodžou a Thajskom je významným pokrokom po dňoch smrteľných stretov. Je nevyhnutné, aby ju obe krajiny v dobrej viere dodržiavali,“ napísala Kallasová na sociálnej sieti X.

Zároveň sa v príspevku poďakovala Malajzii, ktorá rokovania sprostredkovala ako predsednícky štát Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN).

image

Thajsko a Kambodža sa dohodli na ukončení bojov

Premiéri Kambodže a Thajska dohodu o prímerí podpísali v hlavnom meste Malajzie v pondelok napoludnie. Obaja vyjadrili vďaku americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi a čínskej vláde.

Trump v sobotu na sociálnej sieti Truth Social oznámil, že telefonoval s premiérmi oboch krajín a obaja vtedy prejavili záujem spor ukončiť.

Čína má strategické vzťahy s Thajskom aj Kambodžou a podľa BBC preto vyslala svojich zástupcov, aby pomohli sprostredkovať mier.

01 - Modified: 2025-07-28 10:56:04 - Feat.: 1 - Title: Thajsko a Kambodža sa dohodli na ukončení bojov 02 - Modified: 2025-07-27 12:41:58 - Feat.: 1 - Title: Thajsko a Kambodža sa dohodli, mierové rokovania sprostredkuje Malajzia. Začnú v pondelok večer 03 - Modified: 2025-07-28 06:36:10 - Feat.: 1 - Title: Thajský premiér pred rokovaniami neverí, že Kambodža koná v dobrej viere
01 - Modified: 2025-11-26 15:40:11 - Feat.: - Title: Je potrebné vyvinúť na Rusko vyšší tlak, aby prijalo mierovú dohodu, povedala Kallasová 02 - Modified: 2025-11-21 16:59:13 - Feat.: - Title: Rusko chce zdržiavať sankcie USA prostredníctvom mierového plánu. Snáď k odloženiu nedôjde, tvrdí Kallasová 03 - Modified: 2025-11-21 10:05:51 - Feat.: - Title: Mierový plán pre Ukrajinu podporíme, ak sa zapojí Kyjev a EÚ, povedala Kallasová 04 - Modified: 2025-11-20 16:52:21 - Feat.: - Title: EÚ bude pracovať na sankciách proti tieňovej flotile. Plán je oslabiť Rusko a podporiť Kyjev, tvrdí Kallasová 05 - Modified: 2025-11-19 18:00:58 - Feat.: - Title: Hybridné útoky sú nebezpečné, tvrdí Kallasová. Po incidentoch v Poľsku vyzvala na jednotu eurobloku
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
04. december 2025 15:12