Americký prezident Donald Trump. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Trump potvrdil, že pracuje na pláne dodávok potravín Pásmo Gazy. Malo sa to stať už dávno, povedal

01.08.2025, 17:07
Autor:
TASRTASR

Šéf Bieleho domu zdôraznil, že správy o hladujúcich Palestínčanoch v Pásme Gazy ho znepokojujú.

Americký prezident Donald Trump v piatok pre portál Axios potvrdil, že jeho vláda pracuje na pláne dodávok potravín pre Palestínčanov v Pásme Gazy. Vojnou sužovanú enklávu zároveň v piatok navštívil osobitný vyslanec USA pre Blízky východ Steve Witkoff. Strávil tam päť hodín a po návrate do Spojených štátov Trumpa oboznámi s aktuálnou situáciou na mieste, informuje agentúra AFP.

„Chceme ľuďom pomáhať. Chceme im pomôcť žiť. Chceme, aby sa najedli. Je to niečo, čo sa malo stať už dávno,“ vyhlásil Trump.

image

Hamas rabuje potraviny. Dobrý manažment Izraela to však zastaví, vyhlásil Trump

Zdôraznil, že správy o hladujúcich Palestínčanoch v Pásme Gazy ho znepokojujú. Palestínske militantné hnutie Hamas zároveň obvinil z toho, že humanitárnu pomoc kradne a následne ju predáva bežným ľuďom za vysoké ceny. Viac podrobností o novom pláne dodávok pomoci však šéf Bieleho domu odmietol poskytnúť.

Trump sa tak vyjadril krátko po návšteve Witkoffa v Pásme Gazy. Osobitný vyslanec USA podľa vlastných slov do palestínskej enklávy vycestoval, aby vyhodnotil aktuálnu situácia na mieste. Stretol sa aj s predstaviteľmi Humanitárnej nadácie pre Pásmo Gazy (GHF), ktorej aktivity podporujú Izrael a Spojené štáty.

01 - Modified: 2025-12-05 12:58:10 - Feat.: - Title: Európa je v civilizačnom rozklade. Okrem vojny ju ničí aj migrácia, tvrdí Trumpova bezpečnostná správa 02 - Modified: 2025-12-05 10:37:10 - Feat.: - Title: Rokovania ukrajinskej a americkej delegácie na Floride sa skončili, Kyjev žiada výstup z Moskvy 03 - Modified: 2025-12-05 08:44:00 - Feat.: - Title: Putin by sa mohol s Trumpom stretnúť v blízkej budúcnosti, rokovania pokročili, tvrdí poradca Kremľa 04 - Modified: 2025-12-05 07:30:28 - Feat.: - Title: Trump utrpel porážku. Súdna porota odmietla obžalovať jeho oponentku Jamesovú 05 - Modified: 2025-12-05 06:20:26 - Feat.: - Title: Trump opäť pritvrdzuje. Pracovné povolenia pre migrantov skresal z piatich rokov na 18 mesiacov
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2025 15:25