Spojené arabské emiráty sú jedným z vhodných miest na rokovania s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, povedal dnes ruský prezident Vladimir Putin po stretnutí s vládcom tejto krajiny Muhammadom ibn Zájidom Ál Nahjánom v Moskve.
Šéf Kremľa podľa štátnej tlačovej agentúry TASS tiež vyhlásil, že nie je proti stretnutiu so svojím ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským, ale pre takúto schôdzku podľa neho ešte nie sú podmienky.
Zelenskyj predtým vyzval na osobné rokovania medzi ním a Putinom s cieľom ukončiť vyše tri roky trvajúcu ruskú inváziu na Ukrajinu.
Putin sa stretne s Trumpom
"Máme mnoho priateľov, ktorí sú pripravení nám pomôcť zorganizovať akciu tohto druhu. Jedným z našich priateľov je prezident Spojených arabských emirátov," povedal dnes novinárom šéf Kremľa.
"Myslím, že sa rozhodneme, ale toto by bolo jedno z vhodných miest," dodal. Ruský prezident ďalej vyhlásil, že vo všeobecnosti nie je proti stretnutiu so Zelenským. "Musia byť ale vytvorené určité podmienky. Žiaľ, sme od vytvorenia takýchto podmienok stále ďaleko," uviedol ruský vodca.
Denník The New York Times (NYT) v stredu napísal, že Trump sa chce osobne stretnúť s Putinom a schôdzka by sa mohla uskutočniť už na budúci týždeň. Nasledovať má rokovanie oboch prezidentov s ukrajinskou hlavou štátu.
Trump to podľa NYT v stredajšom telefonáte oznámil lídrom niektorých európskych krajín. Novinárom šéf Bieleho domu povedal, že je dobrá šanca, že sa schôdzka s Putinom uskutoční veľmi skoro.
Poradca Kremľa Jurij Ušakov dnes povedal, že sa pripravuje stretnutie prezidentov Ruska a Spojených štátov v najbližších dňoch.
V stredu rokoval v Moskve s Putinom Steve Witkoff, splnomocnenec amerického prezidenta Donalda Trumpa, a podľa Ušakovho americký činiteľ spomenul možnosť trojstranného stretnutia za účasti Zelenského. Moskva tento návrh nechala bez komentára, povedal Ušakov podľa agentúry RIA Novosti.
Záujem prejavila Moskva aj Washington
Zelenskyj dnes opätovne vyzval na osobnú schôdzku medzi ním a Putinom. Kyjev v poslednom čase opakovane volá po stretnutí lídrov znepriatelených krajín, pretože iba oni podľa neho môžu efektívne rokovať o mieri.
Moskva sa opakovane snažila spochybniť legitimitu Zelenského a vylučovala stretnutie oboch prezidentov, kým nebudú dohodnuté podmienky mierovej dohody, pripomenula agentúra AFP.
Putin novinárom tiež povedal, že záujem o usporiadanie samitu prezidentov Ruska a USA prejavila Moskva aj Washington. "Kto povedal nejaké slovo ako prvý, už nie je dôležité," reagoval na otázku, kto stretnutie inicioval.
Ušakov dnes povedal, že s návrhom na schôdzku Trumpa s Putinom prišla americká strana. Biely dom v stredu uviedol, že záujem o schôdzku s Trumpom vyjadrilo Rusko.
Ukrajina sa bráni ruskej invázii od februára 2022. Trump v minuloročnej predvolebnej kampani sľuboval, že vojnu ukončí do 24 hodín od svojho nástupu do funkcie. Neskôr pripustil, že je to zložité; vyhlásil tiež, že s Putinom nie je spokojný, a začal zvyšovať tlak na Moskvu a hroziť sankciami.
Šéf Bieleho domu na konci júla vyhlásil, že skráti päťdesiatdňovú lehotu, ktorú dal predtým Rusku na ukončenie vojny proti Ukrajine, na desať dní, ktoré uplynú v piatok.
