Prezident USA Donald Trump. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Kambodžský premiér nominoval Trumpa na Nobelovu cenu za mier, chváli ho za ukončenie sporu s Thajskom

07.08.2025, 22:07
Autor:
TASRTASR

Nomináciu Trumpa na Nobelovu cenu za mier v júni oznámil aj Pakistan, republikánsky člen Snemovne reprezentantov Buddy Carter a v júli aj izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Kambodžský premiér Hun Manet vo štvrtok nominoval amerického prezidenta Donalda Trumpa na Nobelovu cenu za mier za „inovatívnu“ diplomaciu, ktorá viedla k ukončeniu pohraničného sporu medzi Kambodžou a Thajskom. Phnom Penh tento krok avizoval už začiatkom augusta, správa pochádza z agentúry AFP.

Pohraničné strety si v júli vyžiadali najmenej 43 obetí a vyhnali z domovov viac než 300-tisíc ľudí. Napätie pretrvávalo aj napriek výzvam na zdržanlivosť.

"Inovatívna diplomacia"

K rozhovorom medzi premiérmi oboch krajín došlo až po tom, čo Trump podmienil pokračovanie obchodných rokovaní mierovým riešením situácie. Sprostredkovateľmi rozhovorov boli Malajzia a Čína a Kambodža a Thajsko sa 28. júla dohodli na bezpodmienečnom prímerí.

Manet v liste adresovanom Nobelovmu výboru napísal, že Trumpa nominuje na Nobelovu cenu za mier „za jeho historický prínos k rozvoju svetového mieru“.

image

Trump mierovým nobelistom? A prečo nie, veď naposledy bol skutočný mier ocenený v roku 1998

„Mimoriadna štátnická zručnosť prezidenta Trumpa, charakteristická jeho odhodlaním riešiť konflikty a predchádzať katastrofickým vojnám prostredníctvom vizionárskej a inovatívnej diplomacie, sa najnovšie prejavila v jeho rozhodujúcej úlohe pri sprostredkovaní okamžitého a bezpodmienečného prímeria medzi Kambodžou a Thajskom,“ citovala z listu AFP.

Nobelova cena

Nomináciu Trumpa na Nobelovu cenu za mier v júni oznámil aj Pakistan, republikánsky člen Snemovne reprezentantov Buddy Carter a v júli aj izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Islamabad uviedol, že tak urobí za diplomatické úsilie Trumpa pri konflikte medzi Pakistanom a Indiou, ktoré viedlo k uzavretiu prímeria medzi týmito jadrovými mocnosťami.

Ako približuje AFP, Trump bol v priebehu rokov prostredníctvom svojich priaznivcov či lojálnych republikánskych zákonodarcov na túto cenu nominovaný viackrát.

Neskrýval pohoršenie, že ju dosiaľ nikdy nezískal a sťažoval sa, že výbor prehliadol jeho sprostredkovateľskú úlohu vo viacerých konfliktoch. V tomto smere Trump požadoval uznanie jeho roly napríklad pri „udržaní mieru“ medzi Egyptom a Etiópiou či sprostredkovanie tzv. abrahámovských dohôd, zameraných na normalizáciu vzťahov medzi Izraelom a viacerými arabskými krajinami.

01 - Modified: 2025-08-04 15:19:14 - Feat.: 1 - Title: Thajsko a Kambodža rokujú o udržaní prímeria, vo štvrtok sa stretnú ministri obrany 02 - Modified: 2025-08-01 12:50:53 - Feat.: 1 - Title: Kambodža nominuje Trumpa na Nobelovu cenu za mier 03 - Modified: 2025-07-30 14:45:38 - Feat.: 1 - Title: OSN vyzýva Thajsko a Kambodžu, aby dodržiavali dohodnuté prímerie
01 - Modified: 2025-12-14 09:41:59 - Feat.: - Title: Napätie sa stupňuje: Thajsko zaviedlo nočný zákaz vychádzania pozdĺž pobrežia pri hranici s Kambodžou 02 - Modified: 2025-12-14 08:29:29 - Feat.: - Title: Líderka venezuelskej opozície žiada prepustenie nobelistky zadržanej v Iráne 03 - Modified: 2025-12-13 18:20:04 - Feat.: - Title: Irán opäť zadržal držiteľku Nobelovej ceny. Brusel je znepokojený a žiada jej prepustenie 04 - Modified: 2025-12-13 10:42:10 - Feat.: - Title: Trump ohlásil mier, no boje zúria ďalej. Thajsko hlási štyroch mŕtvych a kritizuje prezidenta USA 05 - Modified: 2025-12-13 07:45:36 - Feat.: - Title: Thajsko pokračuje v útokoch na Kambodžu, Trump pritom predtým hovoril o prímerí medzi krajinami
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
20. december 2025 17:11