Na snímke vojenským konfliktom sužované Pásmo Gazy. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Hamas súhlasil s návrhom prímeria v Gaze, tvrdí zdroj z vnútra hnutia

18.08.2025, 19:22
Autor:
TASRTASR

Palestínske hnutie Hamas podľa informácií zo sprostredkovateľských kruhov prijalo nový návrh prímeria v Pásme Gazy.

Palestínske militantné hnutie Hamas v pondelok súhlasilo s novým návrhom na prímerie vo vojnou zničenom Pásme Gazy, oznámil zdroj z prostredia Hamasu. Informujú o tom agentúry AFP a Reuters.

„Hamas odovzdal sprostredkovateľom svoju odpoveď, v ktorej potvrdil, že Hamas a ďalšie frakcie súhlasili s novým návrhom prímeria, pričom v ňom nežiadajú nijaké zmeny,“ povedal zdroj.

Palestínsky zdroj oboznámený s rokovaniami v pondelok pre AFP uviedol, že sa očakáva, že sprostredkovatelia oznámia dosiahnutie dohody a určia dátum obnovenia rozhovorov.

Izraelská vláda s k tomuto údajnému posunu dosiaľ nevyjadrila.

Palestínsky predstaviteľ v pondelok uviedol, že vyjednávači Hamasu v egyptskej Káhire dostali nový návrh na prímerie v Pásme Gazy, ktorý počíta so 60-dňovým prerušením bojov a prepustením izraelských rukojemníkov v dvoch skupinách.

image

Hamas dostal nový návrh na prímerie v Pásme Gazy

Zdroj z organizácie Islamský džihád objasnil, že počas prímeria by v jeho prvej fáze Hamas prepustil desať izraelských rukojemníkov a odovzdal niekoľko tiel.

Zvyšných rukojemníkov by palestínske hnutie prepustilo počas druhej fázy prímeria, pričom by podľa zdroja okamžite nasledovali rokovania o širšej dohode o ukončení vojny s medzinárodnými zárukami.

V Pásme Gazy sa z 251 rukojemníkov nachádza ešte 49, pričom 27 z nich je podľa izraelskej armády mŕtvych.

Egyptský minister zahraničných vecí Badr Abdalátí predošlý utorok oznámil, že Egypt spoločne s Katarom a Spojenými štátmi opäť pracujú na dosiahnutí 60-dňového prímeria medzi Izraelom a Hamasom.

Hnutie minulý týždeň potvrdilo, že jeho delegácia rokuje s egyptskými predstaviteľmi v Káhire v snahe ukončiť 23 mesiacov trvajúcu vojnu. Tá si podľa gazského ministerstva zdravotníctva dosiaľ vyžiadala viac ako 62-tisíc obetí na životoch.

01 - Modified: 2025-08-18 14:59:25 - Feat.: 1 - Title: Odmena za prijatie Palestínčanov? Izrael Južnému Sudánu poskytne pomoc tesne po údajnom rokovaní 02 - Modified: 2025-08-18 14:06:47 - Feat.: 1 - Title: Taliansko a Izrael sa sporia o Palestínku, ktorá zomrela po prevoze z Pásma Gazy. Príbuzní vinia podvýživu 03 - Modified: 2025-08-18 12:39:49 - Feat.: 1 - Title: Nórsky fond vyradí šesť firiem prepojených s Gazou a Západným brehom Jordánu 04 - Modified: 2025-08-18 11:07:17 - Feat.: 1 - Title: Americký vyslanec žiada Izrael, aby dodržiaval dohodu s Hizballáhom 05 - Modified: 2025-08-18 10:40:57 - Feat.: 1 - Title: Hamas dostal nový návrh na prímerie v Pásme Gazy
01 - Modified: 2025-12-19 18:11:03 - Feat.: - Title: Rubio je presvedčený, že krajiny pošlú jednotky do stabilizačných síl v Gaze 02 - Modified: 2025-12-19 14:37:13 - Feat.: - Title: OSN vyhlásila koniec hladomoru v Gaze, situácia však podľa nej zostáva kritická 03 - Modified: 2025-12-15 22:26:10 - Feat.: - Title: USA preverujú, či Izrael porušil prímerie zabitím veliteľa Hamasu, uviedol Trump 04 - Modified: 2025-12-15 14:00:00 - Feat.: - Title: Končiaci izraelský veľvyslanec Eitan Levon pre HN: Nerobiť nič proti Hamasu je ako čakať na nového Hitlera 05 - Modified: 2025-12-14 21:51:49 - Feat.: - Title: Palestínsky rezort diplomacie odsúdil streľbu v austrálskom Sydney
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
20. december 2025 20:02