Rakúska ministerka zahraničných vecí Beate Meinl-Reisingerová, ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Sybiha a vedúci Odeskej regionálnej vojenskej správy Oleh Kiper kladú sviečky pri pamätníku padlých ukrajinských obrancov v Odese. FOTO: Reuters
StoryEditor

Šéfka rakúskej diplomacie navštívila Odesu po ruskom dronovom útoku

20.08.2025, 15:37
Autor:
TASRTASR

Návšteva rakúskej ministerky prichádza len niekoľko hodín po ruskom dronovom útoku, ktorý v noci v Odese spôsobil požiar na palivovom zariadení a poškodil obytné budovy.

Šéfka rakúskej diplomacie Beate Meinlová-Reisingerová pricestovala v stredu dopoludnia na návštevu ukrajinského prístavného mesta Odesa. O jej príchode informoval na sociálnej sieti X ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Sybiha.

Sybiha jej poďakoval za „osobné nasadenie“ pri rozvoji bilaterálnych vzťahov a pripomenul, že ide už o jej tretiu návštevu Ukrajiny od marca tohto roka, keď sa ujala funkcie. „Naše stretnutie sme začali uctením si pamiatky padlých ukrajinských obrancov Európy. Za našu slobodu vďačíme ich odvahe,“ napísal.

Návšteva rakúskej ministerky prichádza len niekoľko hodín po ruskom dronovom útoku, ktorý v noci na stredu v Odese spôsobil požiar na palivovom zariadení a poškodil obytné budovy.

image

Amerických vojakov nevyšle. Trump už vie, ako obísť sľub a zapojiť sa do mierových síl na Ukrajine

Viedeň, hlavné mesto Rakúska, sa zároveň spomína medzi potenciálnymi dejiskami prípadného stretnutia ruského prezidenta Vladimira Putina a ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského.

Možnosť schôdzky sa stala realistickejšou po minulotýždňovom summite medzi Ruskom a USA na Aljaške a pondelkových rokovaniach Trumpa v Bielom dome so Zelenským a európskymi predstaviteľmi.

Ukrajinský prezident navštívil Viedeň v polovici júna tohto roka a stretol sa s prezidentom Alexandrom Van der Bellenom a kancelárom Christianom Stockerom. Išlo o jeho prvú návštevu v Rakúsku od začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022.

Rakúsko síce nie je členskou krajinou Severoatlantickej aliancie a považuje sa za vojensky neutrálne, nenárokuje si však politickú neutralitu, napísala nemecká agentúra DPA.

01 - Modified: 2025-12-31 22:51:01 - Feat.: - Title: Ukrajina si želá mier, ale nie za každú cenu, povedal Zelenskyj. Slabú mierovú dohodu nepodpíše 02 - Modified: 2025-12-31 21:14:15 - Feat.: - Title: Rakúska polícia zaistila 15-tisíc kusov nebezpečnej pyrotechniky 03 - Modified: 2025-12-31 19:03:16 - Feat.: - Title: Ukrajina podnikla dronový útok na veľký sklad paliva, cieľom bola aj ropná rafinéria v Rusku 04 - Modified: 2025-12-31 18:34:20 - Feat.: - Title: Ako posunúť rokovania o mieri na Ukrajine vpred? Rubio rokoval s predstaviteľmi európskych krajín 05 - Modified: 2025-12-31 16:46:54 - Feat.: - Title: Útok na Putinovu rezidenciu je výmysel. Ruské video je na smiech, reaguje Ukrajina na Moskvu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
01. január 2026 03:39