Hranica medzi Poľskom a Bieloruskom neďaleko obce Nomiki. FOTO: Reuters
StoryEditor

Poľsko, Fínsko a Pobaltie žiadajú eurokomisiu o ďalšie financie na ochranu hraníc

30.08.2025, 14:44
Autor:
TASRTASR

Krajiny tvrdia, že východná hranica EÚ sa stala akýmsi cvičiskom pre čoraz aktívnejšie hybridné vojnové taktiky.

Poľsko, Fínsko, Lotyšsko, Litva i Estónsko požiadali spoločne Európsku komisiu (EK) o ďalšie financie na posilnenie svojich hraníc, píše agentúra PAP.

Ministri vnútra zmienených krajín ležiacich na východe EÚ zaslali ešte v piatok v tejto veci list výkonnej podpredsedníčke EK pre technologickú suverenitu, bezpečnosť a demokraciu Henne Virkkunenovej a eurokomisárovi pre vnútorné veci a migráciu Magnusovi Brunnerovi.

image

Šéfka Európskej komisie navštívi krajiny susediace s Ruskom a Bieloruskom

Tvrdia v ňom, že východná hranica EÚ sa stala akýmsi cvičiskom pre čoraz aktívnejšie hybridné vojnové taktiky. Medzi tie zaradili využívanie migrantov ako politického nástroja, kybernetické útoky, podpaľačstvo, sabotáže na zariadeniach kritickej infraštruktúry či narúšanie vzdušného priestoru.

Zmienili, že v uplynulých mesiacov prileteli na územie ich krajín drony s výbušninami a došlo k incidentom v blízkosti civilných oblastí.

Predchádzajúca pomoc zo strany EÚ podľa nich pomohla posilniť ochranu hraníc. Tvrdia však, že súčasná situácia si v tomto smere vyžaduje ďalšie investície, ktoré by konkrétne chceli použiť na nákup pokročilých technológií vzdušného monitorovania, bezpilotných lietadiel i technológií na zneškodňovanie nepriateľských dronov.

Zdôraznili tiež, že investície do bezpečnosti vo východnej Európe majú význam pre celú EÚ.

01 - Modified: 2025-12-05 12:10:46 - Feat.: - Title: Tusk: Rusko využíva kryptomeny na sabotáže v krajinách Európskej únie 02 - Modified: 2025-12-05 12:00:00 - Feat.: - Title: FOTO Dokonalý zimný úlet? Vo Fínsku si teraz môžeš kúpiť dom za cenu auta 03 - Modified: 2025-12-05 10:03:41 - Feat.: - Title: Nemecké stíhačky budú od soboty chrániť poľský vzdušný priestor 04 - Modified: 2025-12-04 20:40:48 - Feat.: - Title: Poľsko aj Litva chystajú škrty pre médiá. Ocitli ste sa na nebezpečnej pôde, odkazujú Reportéri bez hraníc 05 - Modified: 2025-12-04 13:37:08 - Feat.: - Title: Tusk žiada utajené rokovanie Sejmu, chce hovoriť o bezpečnosti Poľska
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2025 14:41