Ilustračná fotografia. FOTO: Reuters
StoryEditor

Štyria cudzinci odsúdení v Poľsku za špionáž pre Rusko požiadali o azyl, píše tlač

05.09.2025, 10:54
Autor:
ČTKČTK

Títo štyria ľudia patrili medzi 16 obžalovaných cudzincov, ktorých súd vo východopoľskom Lubline v decembri 2023 odňatím slobody potrestal za prípravu diverzných a sabotážnych akcií na území Poľska.

Štyria cudzinci, ktorí boli v Poľsku odsúdení za špionáž pre Rusko, požiadali poľské úrady o azyl. Dnes o tom informuje poľský denník Rzeczpospolita.

Títo štyria ľudia patrili medzi 16 obžalovaných cudzincov, ktorých súd vo východopoľskom Lubline v decembri 2023 odňatím slobody potrestal za prípravu diverzných a sabotážnych akcií na území Poľska. Osem z nich si tresty už odpykalo, Poľsko však deportovalo len štyroch.

Žiadosť o azyl

"Tí zvyšní podali žiadosť o azyl, a preto do ukončenia konania budú v centrách pre utečencov," uviedla poľská kontrarozviedka ABW, ktorá skupinu v marci 2023 rozbila.

Podľa Stanislawa Žaryna, bývalého zástupcu ministra povereného koordináciou tajných služieb, je to šokujúca informácia, pretože ide o ľudí, ktorí pracovali proti Poľsku a v prospech Ruska. Myslí si, že šancu získať azyl v Poľsku nemajú. Rovnako vec vidia aj experti na azylové právo, píše Rzeczpospolita.

image

Bieloruské úrady zadržali Poliaka podozrivého zo špionáže, mal prístup k utajovaným vojenským materiálom

Jedným z možných kritérií na udelenie azylu cudzincovi je to, že ide o "dôležitý záujem" Poľska. V takom prípade by to musel schváliť minister zahraničia a tým je Radoslaw Sikorski, ktorého Rzeczpospolita označuje za "neústupného odporcu agresívneho Ruska".

Možná spolupráca

Zdroje denníka v tajných službách však podotkli, že nie je vylúčené to, že niekto zo štvorice spolupracoval s poľskou kontrarozviedkou a vďaka jeho informáciám sa podarilo zabrániť napríklad atentátu. To by potom hovorilo v prospech takéhoto žiadateľa o azyl.

Podľa ABW mala táto sieť zrejme viac ako 16 členov, ktorých sa podarilo zadržať a odsúdiť. Išlo o 13 Ukrajincov, dvoch občanov Bieloruska a jedného Rusa. Plánovali útoky na rôznych ľudí, sledovali vlaky vezúce pomoc na Ukrajinu, ktorá sa od februára 2022 bráni ruskej invázii. Pozorovali tiež kritickú infraštruktúru, ako sú vojenské základne, prístavy a ďalšie významné dopravné uzly. Za tieto aktivity dostávali peniaze.

V prípade ukrajinských občanov by dôvodom podania žiadosti o azyl v Poľsku mohol byť strach pred návratom na Ukrajinu, ktorá tvrdo trestá vlastizradu a kolaboráciu s Ruskom, píše Rzeczpospolita.

01 - Modified: 2025-09-04 20:49:06 - Feat.: 1 - Title: Bieloruské úrady zadržali Poliaka podozrivého zo špionáže, mal prístup k utajovaným vojenským materiálom 02 - Modified: 2025-08-17 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Aj zdanlivá malichernosť vás môže stáť stovky až tisíce. Čo nerobiť v krajine, do ktorej sa chystáte? 03 - Modified: 2025-06-25 13:28:48 - Feat.: 0 - Title: Fínska ministerka pre HN: Na hranici s Ruskom cítiť napätie. Vieme, čo všetko je v hre
01 - Modified: 2025-12-04 22:50:20 - Feat.: - Title: Sankcie drvia ruské letectvo. Počet incidentov stúpol štvornásobne, stroje nemajú čím opravovať 02 - Modified: 2025-12-04 21:34:49 - Feat.: - Title: Turecko si predvolalo diplomatov Ruska aj Ukrajiny. Vynechajte z vojny energetiku, odkazuje Ankara 03 - Modified: 2025-12-04 21:05:35 - Feat.: - Title: Ruský fyzik dostal 21 rokov väzenia. Priznal finančnú podporu Ukrajiny, súd ho uznal vinným aj zo sabotáže 04 - Modified: 2025-12-04 20:40:48 - Feat.: - Title: Poľsko aj Litva chystajú škrty pre médiá. Ocitli ste sa na nebezpečnej pôde, odkazujú Reportéri bez hraníc 05 - Modified: 2025-12-04 18:08:29 - Feat.: - Title: Rusko posiela ukrajinské deti do prevýchovných táborov v KĽDR, uviedol ombudsman
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2025 06:01