Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Kremeľ odmieta tvrdenia o narušení vzdušného priestoru Estónska. Sú to prázdne vyhlásenia, reaguje Peskov

22.09.2025, 13:08
Autor:
TASRTASR

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov podotkol, že tvrdenia Estónska už predtým dôrazne poprelo ruské ministerstvo obrany.

Za nepodložené označil Kremeľ v pondelok tvrdenia, že vzdušný priestor Estónska koncom minulého týždňa narušili tri ruské stíhačky, a tiež obvinil Tallinn, že sa snaží vyvolať konfrontačnú atmosféru, informuje agentúra Reuters.

Estónske ministerstvo zahraničných vecí v piatok informovalo o narušení vzdušného priestoru tromi ruskými lietadlami typu MiG-31, ktoré sú schopné niesť hypersonické rakety Kinžal. Do priestoru vstúpili bez povolenia a zotrvali v ňom približne 12 minút, kým boli donútené stiahnuť sa. Podľa Tallinnu leteli ponad Fínsky záliv, mali vypnuté vysielačky a nekomunikovali s estónskymi úradmi.

Predstavitelia Estónska, ale aj iných štátov, EÚ a NATO odsúdili tento incident ako nebezpečnú provokáciu zo strany Ruska.

image

NATO bude v utorok rokovať o narušení estónskeho vzdušného priestoru ruskými stíhačkami

„V estónskom vyhlásení sme sa nedozvedeli, že majú objektívne monitorovacie údaje na podporu svojho tvrdenia. Preto považujeme takéto vyhlásenia za prázdne, nepodložené a za pokračovanie úplne bezohľadného vzorca eskalácie napätia a vyvolávania konfrontačnej atmosféry,“ povedal novinárom hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Podotkol tiež, že tvrdenia Estónska už predtým dôrazne poprelo ruské ministerstvo obrany. Podľa vyhlásenie rezortu stíhačky MiG-31 vykonávali plánovaný let z Karelskej republiky na severe Ruska do kaliningradskej exklávy a nenarušili estónsky vzdušný priestor. Hovorca Kremľa doplnil, že ruské ozbrojené sily konajú „striktne v medziach medzinárodného práva, a to aj v prípade právnych predpisoch týkajúcich sa letov“.

Estónsky premiér Kristen Michal po incidente so stíhačkami avizoval, že požiada o naliehavé konzultácie podľa článku 4 Severoatlantickej zmluvy. Rovnaký krok predtým podniklo Poľsko, ktorého vzdušný priestor narušilo približne 20 ruských dronov. Niekoľko z nich zostrelili spojenecké sily. Prienik dronu do svojho vzdušného priestoru hlásilo aj Rumunsko.

01 - Modified: 2025-09-21 20:04:21 - Feat.: 1 - Title: Nemecko chce urýchlene zaviesť nové zbrane proti dronom, generál Breuer varuje pred hrozbami Ruska 02 - Modified: 2025-09-21 16:38:58 - Feat.: 1 - Title: Trump: USA by bránili Poľsko a pobaltské štáty v prípade eskalácie zo strany Ruska 03 - Modified: 2025-09-21 15:18:02 - Feat.: 1 - Title: Nemecký poslanec navrhol zostreľovať ruské stíhačky pri porušení vzdušného priestoru NATO 04 - Modified: 2025-09-21 14:08:30 - Feat.: 1 - Title: Danko pochybuje o úmysle Ruska narušiť vzdušný priestor NATO 05 - Modified: 2025-09-21 12:10:59 - Feat.: 1 - Title: NATO vyslalo stíhačky k ruskému lietadlu nad Baltským morom, letelo bez identifikácie
01 - Modified: 2025-12-04 10:46:49 - Feat.: - Title: Ruský útok vyradil z prevádzky tepláreň v Chersone, bez tepla ostalo vyše 40-tisíc ľudí 02 - Modified: 2025-12-04 09:40:57 - Feat.: - Title: Turecko vyzvalo Rusko a Ukrajinu, aby neútočili na energetickú infraštruktúru 03 - Modified: 2025-12-04 09:51:30 - Feat.: - Title: ANALÝZA: Witkoff sa v Moskve napchával kaviárom. Ako dezert dostal od Putina tvrdé „ňet“ 04 - Modified: 2025-12-04 08:32:13 - Feat.: - Title: Putin bude 19. decembra odpovedať na otázky občanov a novinárov, oznámil Kremeľ 05 - Modified: 2025-12-04 10:55:31 - Feat.: - Title: Ruská protivzdušná obrana zneškodnila dron letiaci smerom na Moskvu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
04. december 2025 12:45