Ilustračná fotografia. FOTO: Reuters
StoryEditor

Po kritike prišla zmena. Eurokomisia potvrdila, že Slovensko bude súčasťou rokovaní o múre proti dronom

24.09.2025, 18:29
24.09.2025, 19:31
Autor:
ČTKČTK

Stretnutia s komisárom pre obranu Andriusom Kubiliusom sa zúčastnia zástupcovia Estónska, Lotyšska, Litvy, Fínska, Poľska, Rumunska, Bulharska, Dánska, Slovenska a Ukrajiny.

Európska komisia v stredu potvrdila, že Slovensko bolo pridané na zoznam členských členských štátov Európskej únie, ktoré budú spolu s Ukrajinou a predstaviteľmi EÚ v piatok rokovať o urýchlení výstavby takzvaného „múru proti dronom“ pozdĺž východnej hranice Únie.

Na videokonferencii zvolanej eurokomisárom pre obranu Adriusom Kubiliusom s predstaviteľmi eurokomisie a ukrajinskej vlády sa podľa predošlých správ zúčastnia zástupcovia siedmich krajín na východnej hranici EÚ - Estónska, Lotyšska, Litvy, Fínska, Poľska, Rumunska a Bulharska. Prítomné bude aj Dánsko.

Hovorca eurokomisie Thomas Regnier v pondelok oznámil, že Slovensko a Maďarsko na rokovanie nepozvali. V stredu však potvrdil, že Slovensko sa nakoniec na rokovaniach zúčastní.

image

Pellegrini reaguje na "múr proti dronom": Východná hranica NATO musí byť chránená bez ohľadu na krajinu

Hovorca eurokomisie priamo nepovedal, či Slovensko požiadalo o účasť na rokovaní, alebo či ho prizvala eurokomisia. „Ide o spoločnú diskusiu. Komisár Kubilius je v kontakte so všetkými štátmi na východnom krídle. Všetky členské štáty sú znepokojené,“ povedal Regnier.

K rokovaniam sa popoludní vyjadril aj minister obrany Robert Kaliňák. O protidronovej ochrane na východnom krídle EÚ sa podľa neho ešte len začína hovoriť. Uviedol, že z projektu „nikto nikoho nevylúčil“. Premiér Robert Fico zároveň priblížil, že na budúci týždeň na neformálnom summite v dánskej Kodani zaradia na rokovanie premiérov Európskej únie tému dronovej opony.

Diskusia o projekte obrany proti bezpilotným lietadlám na východnej hranici EÚ je podľa Kubiliusa stále v počiatočnej fáze. Podľa jeho predstáv by mohlo ísť o kombináciu senzorov, rôznych zbraní a rušiacich systémov, ktoré by dokázali zaznamenať a zneškodniť prilietajúce drony.

Niektoré členské štáty EÚ podľa Kubiliusa diskutovali o myšlienke vytvorenia obrannej línie proti dronom už pred nedávnym narušením vzdušných priestorov Poľska, Rumunska a Estónska.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. jún 2026 19:05