Český premiér Petr Fiala. FOTO: Reuters
StoryEditor

Česká vláda zakázala vstup do krajiny držiteľom ruských diplomatických pasov

30.09.2025, 11:49
30.09.2025, 14:14
Autor:
TASRTASR

Česko ešte v júli minulého roka prestalo uznávať ruské nebiometrické pasy a pobyt držiteľov takýchto dokladov na svojom území považuje za nelegálny.

Česká vláda na svojom utorkovom zasadnutí zakázala vstup do krajiny držiteľom ruských diplomatických a služobných pasov.

Výnimku budú mať ruskí diplomati akreditovaní v Česku a diplomatickí predstavitelia prechádzajúci českým územím do krajín svojho pôsobenia.

Vláda zároveň na sankčný zoznam umiestnila päť gruzínskych občanov, ktorí sú podľa českej diplomacie zodpovední za zásahy proti demonštrantom na protivládnych protestoch. Informuje o tom televízia ČT24.

„Na môj návrh dnes vláda zakázala vstup do Česka ruským diplomatom a držiteľom služobných pasov, ktorí tu nemajú národnú akreditáciu od Českej republiky. Opatrenia platia na medzinárodných letiskách,“ informoval na sociálnej sieti X minister zahraničných vecí Jan Lipavský.

„Sabotážne operácie pribúdajú a nebudeme riskovať agentov pod diplomatickým krytím. Ideme príkladom ostatným krajinám a budem sa naďalej usilovať o čo najdôslednejšie opatrenia na úrovni celého schengenu. Česko ubránime,“ zdôraznil.

Česko ešte v júli minulého roka prestalo uznávať ruské nebiometrické pasy a pobyt držiteľov takýchto dokladov na svojom území považuje za nelegálny. K rovnakému kroku pristúpilo aj Dánsko a Estónsko.

Okrem zákazu vstupu držiteľom ruských diplomatických pasov česká vláda rozhodla aj o zaradení piatich Gruzíncov na vnútroštátny sankčný zoznam.

Doplnil ho námestník gruzínskeho ministra pre vnútorné záležitosti Aleksandre Darachvelidze, ktorý podľa českého rezortu diplomacie verejne obhajoval použitie sily a násilia zo strany gruzínskych bezpečnostných zložiek proti demonštrantom. Ďalšími sú sudcovia Kobu Čagunavu, Nino Galustašviliová, Micheil Džindžoliu a prokurátor Lašu Kotrikadze.

01 - Modified: 2025-12-23 22:08:10 - Feat.: - Title: Skupina Rusov podala žalobu za blokovanie hovorov cez WhatsApp a Telegram 02 - Modified: 2025-12-23 20:43:27 - Feat.: - Title: Pápež cíti "veľa smútku" kvôli tomu, že Rusko nesúhlasilo s vianočným prímerím 03 - Modified: 2025-12-23 20:31:50 - Feat.: - Title: Sýrska delegácia rokuje v Moskve aj o implementácii dohody s Kurdmi 04 - Modified: 2025-12-23 19:55:56 - Feat.: - Title: Ukrajina požiadala Poľsko o vydanie ruského archeológa 05 - Modified: 2025-12-23 18:20:39 - Feat.: - Title: Pred súd v Nemecku sa postavil podozrivý z plánovania útokov na nákladnú dopravu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
24. december 2025 00:58