Bubliny plynu z úniku plynovodu Nord Stream 2. FOTO: Reuters
StoryEditor

Taliansky súd zablokoval vydanie Ukrajinca podozrivého z výbuchov, ktoré poškodili Nord Stream

15.10.2025, 19:28
Autor:
ČTKČTK

Rozhodnutie odvolacieho súdu, ktoré je podľa agentúry DPA nečakané, potvrdil Nicola Canestrini, právnik 49-ročného Ukrajinca.

Taliansky najvyšší súd dnes vyhovel odvolaniu Ukrajinca podozrivého z útokov na plynovod Nord Stream proti jeho vydaniu do Nemecka. Muž tak do Nemecka zatiaľ vydaný nebude a vec bude musieť posúdiť iný súdny senát, uviedla talianska agentúra ANSA. Nemeckí vyšetrovatelia muža podozrievajú z podielu na poškodení baltského plynovodu v roku 2022.

Rozhodnutie odvolacieho súdu, ktoré je podľa agentúry DPA nečakané, potvrdil Nicola Canestrini, právnik 49-ročného Ukrajinca. Serhija K., ktorého magazín Der Spiegel označil za niekdajšieho člena ukrajinskej tajnej služby SBU, zatkla talianska polícia 20. augusta blízko talianskeho letoviska Rimini, kde bol na dovolenke s rodinou.

image

Vydanie podozrivého z výbuchu plynovodu Nord Stream nie je v záujme Poľska, vraví Tusk

Podľa nemeckej prokuratúry bol členom skupiny, ktorá v septembri 2022 pomocou výbušnín poškodila plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2. Muž obvinenia odmieta a tvrdí, že bol v tom čase na Ukrajine. Obrátil sa preto prostredníctvom svojho právnika na súd.

Ten teraz rozhodol, že postup úradov po jeho augustovom zatknutí porušil jeho práva a nemeckú žiadosť o extradíciu tak bude musieť znovu posúdiť iný súd, uvádza ANSA. Muž je teraz v prísne stráženom väzení v severnom Taliansku a právnik Canestrini oznámil, že by mohol požiadať o jeho prepustenie.

image

V Poľsku zadržali Ukrajinca podozrivého z účasti na výbuchu plynovodu Nord Stream

V Nemecku čelí Serhij K. obvineniam zo spolčenia s cieľom spôsobiť výbuch, zo sabotáže a zničenia dôležitých stavieb.

Plynovod Nord Stream 1 privádzal plyn z Ruska do Nemecka a do prevádzky bol uvedený v roku 2011. V čase útoku v septembri 2022 ním však plyn neprúdil, čo Rusko vtedy odôvodňovalo nevyhnutnou údržbou. Nord Stream 2 bol dokončený v roku 2021, ale kvôli ruskej invázii na Ukrajinu vo februári 2022 nebol uvedený do komerčnej prevádzky. Obe potrubia poškodil výbuch 26. septembra 2022.

Poškodenie plynovodov Nord Stream vyšetrovali okrem Nemecka aj Dánsko a Švédsko. Obe krajiny však už vyšetrovanie ukončili.

01 - Modified: 2025-10-07 15:32:14 - Feat.: 1 - Title: Vydanie podozrivého z výbuchu plynovodu Nord Stream nie je v záujme Poľska, vraví Tusk 02 - Modified: 2025-09-30 11:13:56 - Feat.: 1 - Title: V Poľsku zadržali Ukrajinca podozrivého z účasti na výbuchu plynovodu Nord Stream 03 - Modified: 2025-09-29 16:00:00 - Feat.: 1 - Title: Čo s nájazdmi dronov a prečo Dáni proti nim nezasiahli? Európa sa dokáže brániť len veľmi ťažko
01 - Modified: 2025-12-20 22:37:29 - Feat.: - Title: Nad Kyjevom preletel dron s ruskou vlajkou, polícia incident vyšetruje 02 - Modified: 2025-12-20 19:51:59 - Feat.: - Title: USA podľa Zelenského navrhli, aby sa v Miami konali priame rokovania aj s Rusmi 03 - Modified: 2025-12-20 18:25:00 - Feat.: - Title: Rusko sa Ukrajinu snaží odrezať od Čierneho mora, povedal Zelenskyj 04 - Modified: 2025-12-20 17:35:00 - Feat.: - Title: Masívny záťah proti drogám v Taliansku, zadržali 384 ľudí 05 - Modified: 2025-12-20 15:25:42 - Feat.: - Title: Zelenskyj: Putin nerozhoduje o tom, kedy a v akom formáte budú na Ukrajine voľby
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
21. december 2025 12:53