Nemecký kancelár Friedrich Merz (uprostred) sa rozpráva s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom (druhý zľava) a predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou (vľavo) počas rokovania za okrúhlym stolom na summite EÚ v sídle Európskej rady v Bruseli. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Lídri EÚ sa dohodli na novom klimatickom cieli. Napriek rastúcemu odporu chce Únia znížiť emisie

23.10.2025, 23:06
Autor:
TASRTASR

EÚ sa už zaviazala do roku 2030 znížiť emisie skleníkových plynov o 55 percent. Cieľom nového opatrenia je zabezpečiť, aby blok do roku 2050 dosahoval nulové emisie.

Lídri Európskej únie sa vo štvrtok dohodli na novom klimatickom cieli do roku 2040 znížiť emisie skleníkových plynov o 90 percent v porovnaní s úrovňami z roku 1990, a to aj napriek rastúcemu odporu niektorých členských štátov voči opatreniam na ochranu klímy. Správa pochádza z agentúry Reuters.

EÚ sa už zaviazala do roku 2030 znížiť emisie skleníkových plynov o 55 percent. Cieľom nového opatrenia je zabezpečiť, aby blok do roku 2050 dosahoval nulové emisie, čo vedci považujú za nevyhnutnosť k odvráteniu najhorších dôsledkov globálneho otepľovania, vysvetľuje Reuters.

Zníženie emisií

Hoci sa lídri EÚ dohodli na novom cieli, podrobnosti budú schvaľovať ministri na zasadnutí 4. novembra. Podľa Reuters to bude náročná úloha, keďže zástupcovia členských štátov vo štvrtok nevyriešili kľúčové sporné body, vrátane toho, aký podiel z cieľa znížiť emisie o 90 percent môžu krajiny splniť nákupom zahraničných emisných kreditov.

„Nikto z nás nespochybňuje cieľ ochrany klímy. Všetci zastávame názor, že to musíme skombinovať s konkurencieschopnosťou európskeho priemyslu,“ povedal nemecký kancelár Friedrich Merz.

image

Česko nesúhlasí s klimatickým cieľom EÚ, podľa Fialu je nerealistický

Lídri sa v súvislosti s novým cieľom dohodli na niekoľkých podmienkach, ktoré odzrkadľujú obavy viacerých štátov z toho, ako tento prechod financovať popri ďalších prioritách EÚ, akou je obrana proti ruskej agresii či podpora podnikania.

Vo svojom spoločnom vyhlásení zo summitu v Bruseli lídri EÚ uviedli, že cieľ na rok 2040 by mal obsahovať „revíznu doložku“, aby ho bolo možné v budúcnosti upraviť.

Zelené technológie

Krajiny vrátane Poľska argumentovali, že je to potrebné v prípade, ak sa zelené technológie nebudú vyvíjať podľa plánu alebo ak budú ekonomické podmienky brániť investíciám potrebným na dosiahnutie nového klimatického cieľa.

Iní lídri ocenili flexibilitu nariadenia pre obavy, že lesy nebudú dostatočne absorbovať emisie oxidu uhličitého. Požadovali, aby v takomto prípade neboli ostatné odvetvia nútené rýchlejšie znižovať emisie, aby splnili cieľ na rok 2040.

Predstavitelia členských štátov EÚ sa vo svojich rokovaniach zamerali finančné a podporné politiky, ktoré sú potrebné na zníženie emisií skleníkových plynov a ktoré by zároveň zabránili tomu, aby občania čelili vyšším poplatkom za energie a aby podporili podniky zápasiace s lacnými čínskymi dovozmi a americkými clami.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová pred summitom lídrom povedala, že prechod na čistú ekonomiku je pre Európu šancou na oživenie priemyslu a zníženie závislosti od dovozov z Číny, ktorá dominuje vo výrobe technológií, ako sú batérie a solárne panely.

„Je to veľká obchodná príležitosť pre Európu. Jej využitie si vyžaduje vytrvalosť a neúnavnú snahu čeliť našim konkurentom, počnúc Čínou,“ uviedla von der Leyenová v liste z 20. októbra, ku ktorému mala agentúra Reuters prístup.

01 - Modified: 2025-10-23 09:22:26 - Feat.: 1 - Title: Česko nesúhlasí s klimatickým cieľom EÚ, podľa Fialu je nerealistický 02 - Modified: 2025-10-23 09:12:35 - Feat.: 1 - Title: Únia už pracuje na 20. balíku protiruských sankcií, oznámil estónsky minister 03 - Modified: 2025-10-23 07:21:25 - Feat.: 1 - Title: Koniec ruského LNG v Európe. Členské krajiny EÚ schválili nový balík protiruských sankcií 04 - Modified: 2025-10-23 05:30:59 - Feat.: 1 - Title: Európskych lídrov dnes čaká summit v Bruseli. Rokovať budú o Ukrajine, obrane aj migrácii
01 - Modified: 2025-12-18 15:17:57 - Feat.: - Title: Brusel zaplavili traktory. Tisíce farmárov protestujú proti škrtom financií, ohrozené sú najmä veľké podniky 02 - Modified: 2025-12-18 13:23:43 - Feat.: - Title: Európska únia uvalila sankcie na ďalšie lode ruskej tieňovej flotily 03 - Modified: 2025-12-18 15:20:45 - Feat.: - Title: Počas summitu EÚ v Bruseli sa strhli vášnivé protesty: tisíce farmárov, horiace pneumatiky a rozbité okná 04 - Modified: 2025-12-18 11:22:23 - Feat.: - Title: V Bruseli sa začal kľúčový summit, ktorý má rozhodnúť o financovaní Ukrajiny 05 - Modified: 2025-12-18 08:52:29 - Feat.: - Title: Závislosť od ruských energií je začarovaný kruh. Čím ste od nich závislejší, tým viac ste proruskí (ROZHOVOR)
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
19. december 2025 02:02