Ilustračná fotografia. FOTO: Shutterstock
StoryEditor

Koniec návrhu Chat Control? EÚ nebude platformy nútiť, aby vyhľadávali obsah so zneužívaním detí

30.10.2025, 20:22
Autor:
TASRTASR

Európska komisia v roku 2022 prišla s návrhom zvaným „Chat Control“. Na jeho základe chcela platformám uložiť povinnosť odhaľovať a nahlasovať materiály zobrazujúce zneužívanie detí či pokusy páchateľov kontaktovať maloletých.

EÚ nebude od internetových platforiem vyžadovať, aby kontrolovali súkromné správy s cieľom odhaliť obrázky sexuálneho zneužívania detí. Vyplýva to z nezhody medzi členskými štátmi, z ktorých niektoré namiesto zavedenia povinnosti presadili pokračovanie princípu dobrovoľnosti zo strany platforiem. Správa pochádźa z agentúry AFP.

Európska komisia v roku 2022 prišla s návrhom zvaným „Chat Control“. Na jeho základe chcela platformám uložiť povinnosť odhaľovať a nahlasovať materiály zobrazujúce zneužívanie detí či pokusy páchateľov kontaktovať maloletých.

Hlasná kritika

Podľa súčasných pravidiel, ktorých právny rámec vyprší na konci apríla budúceho roka, to platformy robia na dobrovoľnej báze.

Plán eurokomisie, ktorý podporilo niekoľko organizácií na ochranu detí, vyvolal vášnivú diskusiu. Kritici, medzi ktorých popri mnohých politikoch a vplyvných štátoch ako Nemecko patria aj orgány samotnej EÚ na ochranu údajov, varovali pred neprimeranými zásahmi do súkromia používateľov.

image

Brusel obhajuje Chat control: zameriame sa len na materiály so zneužívaním detí, nebudeme kontrolovať správy

Za obzvlášť znepokojivý považovali návrh využiť technológiu na prehľadávanie súkromných konverzácií vrátane tých v šifrovaných aplikáciách, ako sú WhatsApp a Signal.

Naopak, niektoré členské štáty EÚ vrátane Dánska chceli v súlade s návrhom eurokomisie zaviesť povinné vyhľadávanie nevhodného obsahu.

Dvadsaťsedmička však ani po niekoľkých pokusoch nedokázala dospieť k dohode pre „zložité diskusie o konkrétnych otázkach súkromia a kybernetickej bezpečnosti“, uviedol pre AFP nemenovaný európsky diplomat.

Čítanie správ

Dánsko ako predsedajúca krajina v Rade EÚ sa teraz chystá stiahnuť návrh opatrenia, ktoré by úradom umožňovalo vydávať príkazy pre platformy prehľadávať obsah správ, a namiesto toho zachovať dobrovoľný režim.

Dánsky minister spravodlivosti Peter Hummelgaard to komentoval slovami, že ak by sa rokovania na dlhšiu dobu zasekli, od mája budúceho roka by nebol k dispozícii už ani súčasný mechanizmus.

Pozmenený návrh, ktorý počíta s dobrovoľnosťou a ktorý ešte podlieha schváleniu členskými štátmi, podľa ministra nie je „to, čo by sme potrebovali, ale je to lepšie ako krok späť“. Naopak, za významný „krok vpred“ ho označil nemecký aktivista a bývalý europoslanec Patrick Breyer.

Britská iniciatíva Internet Watch Foundation podľa AFP zistila, že 62 percent obsahu so sexuálnym zneužívaním detí, ktorý na medzinárodnej úrovni vlani odhalili, sa nachádzalo na serveroch v EÚ.

01 - Modified: 2025-09-05 12:23:36 - Feat.: 1 - Title: Brusel obhajuje Chat control: zameriame sa len na materiály so zneužívaním detí, nebudeme kontrolovať správy 02 - Modified: 2025-09-04 12:02:58 - Feat.: 1 - Title: Slovensko.Digital víta nesúhlasné stanovisko Šutaja Eštoka k návrhu Chat Control 03 - Modified: 2025-09-03 13:58:18 - Feat.: 1 - Title: Brusel chce ľuďom sledovať mobily. HN zistili, aký postoj majú ku kontroverznému návrhu slovenskí europoslanci
01 - Modified: 2025-12-09 11:43:27 - Feat.: - Title: EÚ chce konkurovať USA a Číne. Štáty schválili vznik gigatovární pre umelú inteligenciu 02 - Modified: 2025-12-08 15:36:20 - Feat.: - Title: Slovensko v Bruseli podporuje priemysel. Štátny tajomník rezortu hospodárstva hovorí o konkurencieschopnosti 03 - Modified: 2025-12-08 14:08:16 - Feat.: - Title: Slovensko odmieta systém povinnej solidarity pri migrácii, Šutaj Eštok chce výnimku 04 - Modified: 2025-12-08 11:56:05 - Feat.: - Title: Európa nemôže akceptovať zasahovanie do svojej politiky, povedal Costa na adresu USA 05 - Modified: 2025-12-08 10:54:16 - Feat.: - Title: Krajiny EÚ definitívne schválili obranný program s rozpočtom 1,5 miliardy eur
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
09. december 2025 23:22