Poľský prezident Karol Nawrocki. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Nawrocki považuje V4 za osvedčený a efektívny formát spolupráce, vraví jeho poradca

04.11.2025, 19:09
Autor:
TASRTASR

Poľská hlava štátu sa v stredu v Bratislave stretne s prezidentom Petrom Pellegrinim, premiérom Robertom Ficom a predsedom Národnej rady Richardom Rašim.

Poľský prezident Karol Nawrocki stredajšou návštevou Slovenska odštartuje turné po krajinách Vyšehradskej štvorky (V4). Hoci pre poľskú vládu nie je prioritou spolupráca v rámci V4, Nawrocki považuje toto stredoeurópske zoskupenie za osvedčený a efektívny formát spolupráce, ktorý by Poľsko malo naďalej využívať. V utorok to podľa agentúry PAP uviedol poradca poľského prezidenta pre medzinárodné záležitosti Marcin Przydacz,.

„Južný smer, s osobitným dôrazom na krajiny Vyšehradskej skupiny, bude kľúčovým bodom diplomatických aktivít prezidenta v nadchádzajúcich týždňoch,“ uviedol Przydacz.

„Existujú určité záujmy, ktoré nás určite spájajú s krajinami V4, najmä v boji proti nadmernej centralizácii a dominancii v rámci EÚ,“ skonštatoval poradca poľského prezidenta. „Musíme budovať aliancie, napríklad v oblasti migračného paktu,“ zdôraznil.

image

Poľský prezident Karol Nawrocki v novembri navštívi Slovensko

Przydacz pripustil, že medzi krajinami V4 pretrvávajú rozdiely v postojoch k Rusku a vojne na Ukrajine. „V medzinárodnej politike nie sú vzťahy definované výlučne tým, čo nás rozdeľuje alebo spája. V našej agende je mnoho spoločných priorít - medzi nimi hospodárska, cezhraničná a energetická bezpečnosť,“ dodal.

Poľská hlava štátu sa v stredu v Bratislave stretne s prezidentom Petrom Pellegrinim, premiérom Robertom Ficom a predsedom Národnej rady Richardom Rašim.

Nawrocki koncom novembra navštívi Prahu, kde sa stretne s českým prezidentom Petrom Pavlom. Absolvuje aj schôdzku s novým českým premiérom, ak sa novej koalícii dovtedy podarí zložiť vládu. Turné po krajinách V4 ukončí v maďarskom Ostrihome na samite hláv štátov V4, po ktorom sa presunie do Budapešti, kde ho prijme prezident Tamás Sulyok a premiér Viktor Orbán.

01 - Modified: 2025-12-04 22:45:39 - Feat.: - Title: Poľnohospodárske komory V4 a Rakúsko rokujú o budúcnosti odvetvia. Takáč podporil protest farmárov v Bruseli 02 - Modified: 2025-12-02 13:29:08 - Feat.: - Title: Ostro sledované vlaky: Zabránia Poliaci ďalším ruským sabotážam? 03 - Modified: 2025-12-02 10:27:39 - Feat.: - Title: Pellegrini sa zúčastní na summite V4 v Ostrihome 04 - Modified: 2025-11-30 13:50:00 - Feat.: - Title: Nawrocki zrušil stretnutie s Orbánom v Maďarsku. Dôvodom je jeho cesta do Moskvy za Putinom 05 - Modified: 2025-11-25 13:21:36 - Feat.: - Title: Nawrocki nedôveruje dohodám podpísaným Putinom, Rusko podľa neho nedodržiava žiadne záväzky
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2025 09:05