Venezuelský prezident Nicolás Maduro. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Maduro vyzval Trumpa na mier v čase eskalácie v Karibiku. Už žiadne nekonečné vojny, tvrdí

15.11.2025, 07:25
Autor:
TASRTASR

Minister obrany USA Pete Hegseth vo štvrtok oznámil začiatok operácie Southern Spear zameranej na boj proti pašovaniu drog v Karibiku.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro vyzval šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa na zdržanlivosť v súvislosti s rozsiahlou vojenskej prítomnosťou USA v Karibiku. Informovala o tom v piatok agentúra DPA.

„Áno, mier, áno, mier,“ povedal Maduro na zhromaždení v Caracase po anglicky v reakcii na otázku reportéra stanice CNN, či má odkaz pre Trumpa.

image

Venezuela zmobilizovala 200-tisíc vojakov, Maduro reaguje na kroky USA

Obyvateľov Spojených štátov vyzval, aby sa postavili za mier. „Už žiadne nekonečné vojny. Už žiadne nespravodlivé vojny. Už žiadna Líbya. Už žiaden Afganistan,“ uviedol Maduro.

Pentagón medzitým zverejnil zábery lietadlovej lode USS Gerald R. Ford v západnom Atlantiku. Jedna z fotografií ukazuje túto najväčšiu vojenskú loď na svete v sprievode troch ďalších plavidiel, pričom nad nimi prelietajú diaľkový bombardér a viacero stíhačiek.

image

Trumpov zásah vo Venezuele by zničil Rusko. Skončilo by bez peňazí, radosť by nemala ani Saudská Arábia

Minister obrany USA Pete Hegseth vo štvrtok oznámil začiatok operácie Southern Spear zameranej na boj proti pašovaniu drog v tomto regióne. Americké sily tam v posledných týždňoch potopili približne 20 člnov podozrivých z prevážania drog. Útoky si vyžiadali smrť asi 80 ľudí.

Vzhľadom na koncentráciu vojenskej sily vo vodách pri pobreží Venezuely sa objavili dohady, či sa vláda USA nepokúsi dosiahnuť zmenu režimu v Caracase, pripomenula DPA.

Trump napríklad potvrdil, že dal povolenie na tajné operácie Ústrednej spravodajskej služby (CIA) vo Venezuele. Moskva, blízky spojenec Caracasu, v reakcii apelovala na vládu vo Washingtone, aby pod zámienkou boja proti drogám nezasahovala do vnútorných záležitostí zvrchovaných štátov.

01 - Modified: 2025-11-12 13:12:16 - Feat.: 1 - Title: Venezuela zmobilizovala 200-tisíc vojakov, Maduro reaguje na kroky USA 02 - Modified: 2025-11-12 11:00:44 - Feat.: 0 - Title: Trump chce byť apoštolom mieru, prečo hrozí Madurovi vojnou? Má jeden zásadný dôvod riskovať, tvrdí expert​ 03 - Modified: 2025-11-12 06:14:29 - Feat.: 1 - Title: Kolumbia prestáva zdieľať spravodajské informácie s USA, prezident protestuje proti útokom na pašerákov 04 - Modified: 2025-11-13 23:12:08 - Feat.: 1 - Title: Minister obrany USA Pete Hegseth oznámil začatie operácie proti narkoteroristom, nariadil ju Trump
01 - Modified: 2025-12-20 06:17:24 - Feat.: - Title: Toto nie je začiatok vojny, ale pomsta, tvrdí Trumpov minister. USA zasahujú v Sýrii proti Islamskému štátu 02 - Modified: 2025-12-19 22:29:02 - Feat.: - Title: USA sa v súvislosti s Venezuelou neobávajú eskalácie s Ruskom, tvrdí Rubio 03 - Modified: 2025-12-18 22:47:06 - Feat.: - Title: Kennedyho kultúrne centrum vo Washingtone zmenilo názov, bude niesť aj Trumpovo meno 04 - Modified: 2025-12-18 20:55:57 - Feat.: - Title: Trump podpísal dekrét o reklasifikácii marihuany na menej nebezpečnú drogu 05 - Modified: 2025-12-18 18:27:54 - Feat.: - Title: Bezpečnostná rada OSN bude rokovať o napätí medzi Venezuelou a USA
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
20. december 2025 09:51