Bytový dom poškodený počas útoku ukrajinského dronu v Novorossijsku v Rusku, ktorý miestne úrady označili za útok ukrajinského dronu v rámci rusko-ukrajinského konfliktu. FOTO: Reuters
StoryEditor

Útok Ukrajiny pozastavil vývoz ropy z Novorossijska. Rusko prestalo vyvážať dve percentá svojich dodávok

15.11.2025, 12:40
Autor:
TASRTASR

Rusko prestalo vyvážať približne dve percentá svojich globálnych dodávok ropy z Novorossijska v Krasnodarskom kraji pre poškodenie zariadení.

Veľký ropný terminál v ruskom Novorossijsku na pobreží Čierneho mora po ukrajinských útokoch dočasne pozastavil prevádzku. Správa pochádza z webu Euronews.

Rusko prestalo vyvážať približne dve percentá svojich globálnych dodávok ropy z Novorossijska v Krasnodarskom kraji pre poškodenie zariadení. Uviedli to viacerí ruskí predstavitelia a telegramové kanály.

image

Útok ukrajinských dronov zastavil export ropy z dôležitého ruského prístavu Novorossijsk. Cena komodity rastie

Ukrajinský piatkový útok bol jedným z najväčších na ruskú ropnú infraštruktúru v posledných mesiacoch. Kyjev sa zameriava na ruské rafinérie od augusta a chce tým obmedziť možnosti Moskvy financovať vojnu na Ukrajine.

Podľa ruských úradov je v Novorossijsku poškodený ropný terminál Šescharis ako koncový bod pre ropovody. Rozsiahly požiar sa podarilo uhasiť, ale zastavil sa vývoz asi 2,2 milióna barelov denne, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje z odvetvia.

Andrii Kovalenko, vedúci ukrajinského Centra pre boj proti dezinformáciám, zverejnil video z útoku na Telegrame. „Toto je ropný terminál v Novorossijsku po zásahu. Rusi ale útočia na obytné budovy a energetiku,“ napísal. Novorossijsk je kľúčový uzol ruskej logistickej infraštruktúry v oblasti Čierneho mora.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na sociálnej sieti X tento týždeň napísal, že „po prvýkrát od začiatku vojny bol tento rok zaznamenaný citeľne nízky pokles produkcie a rafinácie ropy v Rusku“.

„Príjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu klesajú a do konca tohto roka stratí najmenej 37 miliárd USD z rozpočtových príjmov z ropy a plynu,“ dodal.

01 - Modified: 2025-11-14 10:08:42 - Feat.: 1 - Title: Útok ukrajinských dronov zastavil export ropy z dôležitého ruského prístavu Novorossijsk. Cena komodity rastie 02 - Modified: 2025-11-14 14:06:44 - Feat.: 1 - Title: Rusi vyslali na Ukrajinu vyše 400 dronov a striel, útok zabil šesť ľudí 03 - Modified: 2025-10-30 15:19:02 - Feat.: 1 - Title: Ruský export ropy je zatiaľ stabilný, sankcie sa majú naplno prejaviť po novembri
01 - Modified: 2025-12-19 22:29:02 - Feat.: - Title: USA sa v súvislosti s Venezuelou neobávajú eskalácie s Ruskom, tvrdí Rubio 02 - Modified: 2025-12-19 19:38:05 - Feat.: - Title: Naratív, že sa USA usilujú niečo Ukrajine vnucovať, je smiešny. Sami musia uzatvoriť dohodu, vraví Rubio 03 - Modified: 2025-12-19 17:30:00 - Feat.: - Title: Rusom uštedrili tvrdú lekciu. Za úspechom Ukrajiny v Kupiansku stojí milionár 04 - Modified: 2025-12-19 16:54:09 - Feat.: - Title: Ukrajina podľa médii zasiahla ďalšiu ruskú ťažobnú plošinu v Kaspickom mori 05 - Modified: 2025-12-19 16:34:01 - Feat.: - Title: Francúzsko preveruje podozrenie z krádeže uránu v Nigeri. Mohol sa dostať do Ruska, vravia vyšetrovatelia
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
20. december 2025 03:47