Rozsiahly požiar dnes zachvátil obytný komplex v severnej časti Hongkongu. Najmenej 13 ľudí zahynulo, informovala agentúra AP s odvolaním sa na hongkongskú hasičskú službu.
Nespresnený počet osôb zostal uväznený vo vnútri komplexu, kde je asi 2000 bytových jednotiek, v ktorých bývalo na 4800 ľudí. Asi 700 osôb bolo evakuovaných. Príčina požiaru zatiaľ nie je známa.
Jednou z obetí je podľa miestnych médií aj hasič, tri ďalšie osoby boli hospitalizované, z toho dve vo vážnom stave.
Oheň zachvátil najmenej päť z ôsmich budov komplexu, ktoré zahalil stĺpec plameňov a hustého dymu. Oheň sa šíril po bambusovom lešení a plastovej stavebnej sieti, ktoré budovy obklopovali.
Portál BBC News zverejnil video, na ktorom je vidieť oheň a hustý dym stúpajúci z budov stojacich v predmestskej časti Tai Po neďaleko hranice s pevninskou Čínou a mesta Šen-čen. Oheň vypukol v popoludňajších hodinách miestneho času a do zotmenia zvýšili hongkongské úrady závažnosť požiaru na piaty, najvyšší stupeň, uviedla agentúra AP.
Používanie bambusového lešenia je dovolené v Hongkongu ako v jednom z posledným miest na svete. Vláda začiatkom tohto roka oznámila, že pre obavy o bezpečnosť zakáže jeho používanie pri verejných projektoch.
Hongkongské úrady vyzvali obyvateľov z okolitých domov, aby nevychádzali von, zatvorili okná a zachovali pokoj, napísal list South China Morning Post.

