Prezident Prechodnej prezidentskej rady Haiti Laurent Saint-Cyr. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Haiti chce v auguste 2026 usporiadať prvé voľby po desiatich rokoch

03.12.2025, 09:57
Autor:
TASRTASR

Zločinecké gangy spôsobili na Haiti chronickú nestabilitu, prakticky denne tam dochádza k vraždám, znásilňovaniu, rabovaniu a únosom.

Prechodné vládne orgány ostrovného štátu Haiti v stredu oznámili, že prvé voľby po takmer desiatich rokoch sa v tejto karibskej krajine uskutočnia v auguste 2026. Informovala o tom agentúra AFP.

Dočasná volebná rada - orgán, ktorý vydal výnos o vypísaní parlamentných a prezidentských volieb a je zodpovedný za ich organizáciu - upozornila, že nevyhnutným predpokladom pre hlasovanie je obnovenie bezpečnosti na celom Haiti, ktoré je destabilizované činnosťou zločineckých gangov.

Dočasná volebná rada spresnila, že prvé kolo volieb plánuje na august a druhé na december budúceho roka. Pripustila súčasne, že násilnosti páchané gangmi by mohli tieto termíny oddialiť. Haiti, najchudobnejšia krajina v Amerike, už dlho sužuje politická a bezpečnostná kríza.

image

USA reagujú na útok vo Washingtone. Preveria držiteľov zelených kariet z 19 „problematických“ krajín

Situácia sa tam zhoršila začiatkom roka 2024, keď ozbrojené gangy, ktoré stále kontrolujú veľkú časť hlavného mesta Port-au-Prince, donútili vtedajšieho premiéra Ariela Henryho, aby odstúpil. Na Haiti sa voľby nekonali od októbra 2016. Posledný zvolený prezident, Jovenel Moise, bol zavraždený v júli 2021.

Americké ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení privítalo vypísanie volieb na Haiti a vyzvalo tamojších politických lídrov, občiansku spoločnosť a medzinárodné spoločenstvo, aby „podporili obnovenie politickej stability na Haiti“. Americký rezort diplomacie pripomenul, že 9. decembra sa v New Yorku uskutoční konferencia s cieľom „vygenerovať príspevky pre jednotky na potlačenie gangov“.

image

Haiti po hurikáne Melissa vyhlásilo tri dni štátneho smútku

AFP pripomenula, že OSN v roku 2023 schválila nadnárodnú bezpečnostnú misiu, ktorá mala pomôcť preťaženej haitskej polícii reagovať na gangy. Nedostatočne vybavenie a financovanie tejto jednotky spôsobilo, že nedosiahla uspokojivé výsledky.

Koncom septembra Bezpečnostná rada OSN schválila transformáciu tejto misie na robustnejšie sily určené na zásah proti gangom. Haiti v súčasnosti spravuje dočasný vládnuci orgán - prechodná prezidentská rada -, ktorej mandát vyprší vo februári 2026.

Jej predseda Laurent Saint-Cyr ocenil prijatie výnosu o voľbách a zdôraznil, že rozhodnutie „konečne ponúka haitskému ľudu možnosť slobodne a zodpovedne si vybrať tých, ktorí by ho mali viesť...a vrátiť Haiti späť na cestu k demokratickej legitimite a stabilite.“

Zločinecké gangy spôsobili na Haiti chronickú nestabilitu, prakticky denne tam dochádza k vraždám, znásilňovaniu, rabovaniu a únosom. OSN v októbri informovala, že od začiatku roka 2022 bolo na Haiti v dôsledku ozbrojeného násilia zabitých viac ako 16-tisíc ľudí.

01 - Modified: 2025-11-03 07:05:29 - Feat.: - Title: Haiti po hurikáne Melissa vyhlásilo tri dni štátneho smútku 02 - Modified: 2025-10-31 10:27:00 - Feat.: - Title: Hurikán Melissa si v Karibiku vyžiadal už 50 obetí 03 - Modified: 2025-10-30 11:23:29 - Feat.: - Title: Hurikán Melissa si na Haiti vyžiadal 25 obetí, Jamajka hlási miliardové škody 04 - Modified: 2025-10-25 20:18:25 - Feat.: - Title: Búrka Melissa zosilnela na hurikán, na karibských ostrovoch hrozia záplavy 05 - Modified: 2025-10-22 14:41:42 - Feat.: - Title: Haiti a Dominikánsku republiku zasiahla tropická búrka Melissa
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
03. december 2025 09:57