hn222svet
Nemecký kancelár Friedrich Merz. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Merz sa stretne s von der Leyenovou a belgickým premiérom De Weverom, zrejme kvôli zmrazeným ruským aktívam

04.12.2025, 16:05
Autor:
ČTKČTK

Témou stretnutia by malo byť využitie zmrazeného ruského majetku v EÚ na financovanie pomoci Ukrajine, ktoré Belgicko odmieta.

Nemecký kancelár Friedrich Merz sa v piatok stretne s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou a belgickým premiérom Bartom De Wever. Oznámil to dnes hovorca vlády.

Podľa nemeckých médií bude témou rokovania zrejme otázka ruských aktív zmrazených v Európskej únii, ktoré chce komisia využiť na pomoc Ukrajine. Nemecko návrh podporuje, Belgicko sa stavia proti.

Merz mal pôvodne v piatok večer zavítať na návštevu Nórska. Na programe mal stretnutie s kráľom Haraldom V. a korunným princom Haakonom a následne aj s premiérom Jonasom Gahrem Störom.

image

Rusko neprehrá, je to ilúzia, svoje aktíva dostane späť, šokoval belgický premiér

Dnes však hovorca vlády uviedol, že cesta tam sa odkladá. Namiesto toho Merz povečeria v Bruseli s von der Leyenovou a De Weverom.

Európska komisia v stredu navrhla dva varianty finančnej podpory Ukrajiny v rokoch 2026 až 2027.

Jednou je pôžička od Európskej únie, financovaná z rozpočtu Únie, čo by vyžadovalo jednomyseľný súhlas všetkých členských štátov.

Druhou možnosťou je takzvaná reparačná pôžička zabezpečená zmrazenými ruskými aktívami v EÚ, teda najmä v Belgicku, ale aj v Luxembursku.

Reparačnú pôžičku by Ukrajina splatila až po obdržaní vojnových reparácií od Ruska. Druhý variant presadzuje kancelár Merz, proti sa však stavia práve belgický premiér De Wever, jeho vláda má obavy z právnych dôsledkov takéhoto postupu.

Moskva návrh označuje za zhabanie či rovno krádež ruského majetku.

image

Najväčšia aféra v Bruseli za desiatky rokov. Odhalenia sú tentoraz veľmi závažné

Merz minulý týždeň pri stretnutí s estónskym premiérom Kristenom Michalom povedal, že chce dohody o použití zmrazených ruských aktív na pomoc Kyjevu dosiahnuť do summitu EÚ, ktorý sa uskutoční 18. až 19. decembra.

Podobne sa nedávno vyjadrila tiež šéfka únijnej diplomacie Kaja Kallasová.

Nemecký minister zahraničia Johann Wadephul dnes vo Viedni povedal, že Nemecko je v princípe pripravené pre reparačnú pôžičku poskytnúť aj ruské štátne aktíva zmrazené v Nemecku.

Nemecká vláda zatiaľ tají, koľko peňazí ruskej centrálnej banky je v krajine zmrazených.

Naposledy uviedol Berlín len to, že v súvislosti s vojnou na Ukrajine, ktorú Rusko pred takmer štyrmi rokmi začalo svojou inváziou, zmrazilo Nemecko majetok v hodnote 3,5 miliardy eur.

hn222svethn222svet
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
14. január 2026 03:04