Nemecký minister obrany Boris Pistorius. FOTO: Reuters
StoryEditor

Úloha európskych síl na Ukrajine bude závisieť od Putina, vraví nemecký minister obrany

16.12.2025, 15:14
Autor:
TASRTASR

Vytvorenie mnohonárodných síl pod vedením Európy a s podporou USA, ktoré by dohliadali na dodržiavanie prípadnej mierovej dohody, je jednou z robustných bezpečnostných záruk pre Ukrajinu.

Nemecký minister obrany Boris Pistorius v utorok miernil očakávania ohľadom možnej úlohy európskych síl, ktoré by dohliadali na prípadný mier na Ukrajine. Podľa Pistoriusa bude veľa závisieť od ruského prezidenta Vladimira Putina. Moskva akékoľvek nasadenie západných jednotiek na Ukrajine odmieta. Informuje o tom agentúra DPA.

Vytvorenie mnohonárodných síl pod vedením Európy a s podporou USA, ktoré by dohliadali na dodržiavanie prípadnej mierovej dohody, je jednou z robustných bezpečnostných záruk pre Ukrajinu spomenutých v spoločnom vyhlásení európskych lídrov, ktoré bolo zverejnené v pondelok večer pri príležitosti ich stretnutia s americkou a ukrajinskou delegáciou v Berlíne.

image

Zelenskyj: Donútiť Rusko k mierovej dohode nestačí. Musí uznať, že náš svet riadia určité pravidlá

„Keď Putin povie, ako chce postupovať, uvidíme, čo to bude v skutočnosti znamenať,“ odpovedal Pistorius na otázku, aký príspevok by mohli poskytnúť nemecké ozbrojené sily. Nemecko je podľa neho pripravené poskytnúť akúkoľvek podporu, ktorú si Rusko želá.

Rusko nasadenie zahraničných vojakov na monitorovanie prímeria na Ukrajine kategoricky odmieta. V pondelkovom rozhovore pre stanicu ABC News námestník šéfa ruskej diplomacie Sergej Riabkov zopakoval, že Moskva nebude súhlasiť s dohodou, ktorá by zahŕňala prítomnosť síl NATO na ukrajinskom území, aj keby tam boli ako súčasť bezpečnostných záruk.

Pistorius povedal, že vo všeobecne podporuje myšlienku vyslania európskych vojakov na Ukrajinu, no poznamenal, že sa nezúčastnil na rokovaniach v Berlíne, ktoré sa podľa neho z dobrých dôvodov konali v uzavretom kruhu ľudí.

image

Rusko hľadá príjmy na vedenie vojny. Putin porušil vlastný sľub, ktorý dal v roku 2023

„V tejto fáze ide o to, aby sa Európania – celkom prirodzene – zaviazali k spoločnej zodpovednosti a zapojili sa do ďalšieho vývoja pri rokovaniach,“ uviedol minister obrany.

Diskusie o medzinárodných silách, ktoré by pomohli chrániť Ukrajinu, prebiehajú už nejaký čas. Spojené štáty priamu účasť vylúčili, hoci ich prezident Donald Trump v minulosti uviedol, že Washington by bol pripravený podporiť európskych spojencov, a to aj zo vzduchu.

Francúzsko a Británia ako vedúce krajiny v tzv. koalícii ochotných dlhodobo presadzujú konkrétne prípravy na mnohonárodné mierové zložky, zatiaľ čo Nemecko zaujíma opatrnejší postoj, napísala agentúra DPA.

01 - Modified: 2025-12-16 21:33:58 - Feat.: - Title: Varovanie z Nemecka: Rusko má pri hraniciach NATO stovky tisíc vojakov. Hrozba je akútna, najmä pre Pobaltie 02 - Modified: 2025-12-16 17:50:43 - Feat.: - Title: Účasť EÚ na rokovaniach o Ukrajine asi neprinesie prijateľné výsledky. Neveští to nič dobré, vraví Peskov 03 - Modified: 2025-12-16 17:00:00 - Feat.: - Title: Tajný darca 100 miliónov českých korún pre Ukrajinu sa prihlásil. Chcel zostať v anonymite, názor však zmenil 04 - Modified: 2025-12-16 16:43:18 - Feat.: - Title: Rusko ostane trvalou hrozbou aj v prípade mieru na Ukrajine. Musíme byť pripravení, vraví rumunský prezident 05 - Modified: 2025-12-16 16:31:51 - Feat.: - Title: Nemecko z Poľska stiahlo systémy Patriot
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
16. december 2025 22:34