Kandidát na ministra životného prostredia za stranu Motoristi sebe Filip Turek. FOTO: TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Kandidát na ministra životného prostredia Turek požiadal Pavla o stretnutie

17.12.2025, 16:39
Autor:
TASRTASR

Rezort životného prostredia vedie od pondelka dočasne Petr Macinka.

Kandidát na ministra životného prostredia za stranu Motoristi sebe Filip Turek v stredu dopoludnia požiadal českého prezidenta Petra Pavla o stretnutie a čaká na určenie termínu. Informuje o tom web Novinky.cz.

Rezort životného prostredia vedie od pondelka dočasne Petr Macinka. Turek sa mal s Pavlom a kandidátmi na ministrov stretnúť už skôr, zabránili mu v tom však zdravotné problémy a pobyt v nemocnici.

Pavel ešte predtým avizoval, že má k Turkovi výhrady a pochyboval, že by na tom ich stretnutie mohlo niečo zmeniť. Za problematické považoval jeho príspevky na sociálnych sieťach, najmä tie, ktoré poukazovali na fascináciu Turka nacistickým režimom.

image

​Taraba napokon v Bruseli zastupoval len Slovensko. S českým veľvyslancom „koordinoval“

Pavlovi sa nepáčilo ani jeho vysvetlenie, že v skutočnosti ich písali neznámi kamaráti cez jeho telefón. „Mal by sa správať ako chlap, nevymýšľať si ako malý chlapec a keď urobí chybu, proste sa k tomu postaviť,“ vyhlásil Pavel v pondelok počas živého vysielania na svojom Facebooku, kde odpovedal na divácke otázky.

„Ak by mal byť ministrom niekto, kto po väčšinu svojho života dáva najavo, že pravidlá a zákony existujú pre tých slabších a že niektorí sú takí frajeri, že si môžu dovoliť pravidlá obchádzať a na zákony kašlať, potom to nie je dobrý príklad,“ vysvetlil prezident.

Turek v utorok reagoval na Pavlove výčitky na sociálnych sieťach. „Mám z toho dojem, že som najhorší človek na svete. Napriek tomu by som hodnotenie nechal na voličoch a občanoch republiky. Právne dôvody nemenovania neexistujú a ako chlap sa chovám. Vraj nedodržiavam pravidla, nemyslím si, ctím si predovšetkým písané pravidlá, čiže pravidlá zákonné, nie pravidlá niektorých novinárov,“ napísal Turek s tým, že predovšetkým je potrebné ctiť si ústavu.

Česku od pondelka vládne kabinet premiéra Andreja Babiša. Vládu zloženú z hnutí ANO, SPD a strany Motoristi sebe na Pražskom hrade vymenoval Pavel v zložení, ktoré mu pred týždňom Babiš oficiálne navrhol. Vymenovaním novej vlády sa skončilo štvorročné pôsobenie koaličnej vlády Petra Fialu.

01 - Modified: 2025-12-17 14:49:28 - Feat.: - Title: O návrhu na vyslovenie dôvery Babišovej vláde sa bude rokovať v januári 02 - Modified: 2025-12-17 13:57:44 - Feat.: - Title: Peniaze pre Kyjev treba nájsť inak ako využitím ruských aktív, vyhlásil Babiš 03 - Modified: 2025-12-16 14:09:17 - Feat.: - Title: ​Taraba napokon v Bruseli zastupoval len Slovensko. S českým veľvyslancom „koordinoval“ 04 - Modified: 2025-12-15 23:00:00 - Feat.: - Title: Odlev mozgov: Mladým sa nechce zostávať v slovenskej pasci stredných príjmov 05 - Modified: 2025-12-15 09:09:57 - Feat.: - Title: Česko má novú vládu. Pavel vymenoval tretí Babišov kabinet
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
17. december 2025 16:40